Německé zdravotnictví se otřásá v základech. Ošetřovatel zabíjel pacienty

Někdejší nemocniční pečovatel v Německu podle vyšetřovatelů podával pacientům léky, aby u nich vyvolal kritický stav a následně se je mohl pokoušet oživovat. Dnes o tom informovala agentura DPA s tím, že nejméně pět lidí tak muž připravil o život a u dalších dvou se o to pokusil. Prokuratura nyní prověřuje, zda není zodpovědný ještě za další případy.

Lékaři
doporučujeme

Incidenty se staly od března 2015 do března 2016 v západoněmecké spolkové zemi Sársko. V té době tam muž pracoval na klinice ve městě Völklingen. Úmrtí pacientů tehdy s ohledem na jejich zdravotní stav nevyvolala žádná podezření. Prokuratura ale mezitím nechala exhumovat sedm těl a na základě toxikologických testů u většiny zjistila léky neschválené lékařem.

Vyšetřovatelé se úmrtími začali zabývat v červnu 2016, kdy se v Saarburgu v Porýní-Falci muž snažil dostat k pacientovi s tím, že ho musí nezbytně vyšetřit. U sebe měl tehdy defibrilátor. Přivolaná policie jej zadržela a zjistila, že pracuje v sárském Homburgu na jednotce intenzivní péče, ale na směnu nenastoupil. Ukázalo se také, že v Homburgu, kde začal pracovat po propuštění z völklingenské nemocnice, se o něj zajímá interní inspekce, neboť jedné pacientce nepodal předepsané léky.

Muž je nyní ve vězení, kde si odpykává tříletý trest vězení za jiný případ, konkrétně za podvod, neboť tvrdil, že je vystudovaný lékař. Podle prokuratury v minulosti pracoval také v nemocnicích ve Wiesbadenu a Frankfurtu nad Mohanem. O jeho tamní činnost se už policie také zajímá.

Nově zveřejněný případ v Německu vyvolal vzpomínky na někdejšího ošetřovatele Nielse Högela, který byl v červnu odsouzen k doživotnímu vězení za vraždu 85 pacientů. Högel je označován za největšího sériového vraha v dějinách poválečného Německa. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst.

Högel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, posledních pět milionů nakažených…

18.01.2021 10:31 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Berlín a Londýn vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného

18.01.2021 09:54 Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se dnes přidali k těm,…

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, bude plošně testovat

17.01.2021 19:56 Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama