Německo zpřísní opatření, rozšíří se roušky a budou menší oslavy

Německo se chystá opět zpřísnit opatření v boji s koronavirem. V případě určitého epidemického vývoje se lokálně rozšíří povinnost nosit roušky, omezí se počet účastníků soukromých oslav a restaurace a hospody se budou zavírat už ve 23:00. Kancléřka Angela Merkelová se na tom podle zdrojů agentury DPA dohodla při jednání s premiéry šestnácti spolkových zemí, které trvá už více než sedm hodin.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Přísnější opatření mají začít platit automaticky v regionech, kde počet nakažených na 100.000 obyvatel za týden překročí určitou hranici. V případě nošení roušek to má být už po překonání hranice 35 nakažených na 100.000 obyvatel, dřívější zavírací doba v gastronomii má platit v regionech s 50 infikovanými na 100.000 obyvatel za týden. Bary a kluby by se v takovém případě měly uzavřít úplně.

Při dosažení vyšší ze dvou hranic se omezí také počet účastníků na soukromých oslavách a to na deset a maximálně ze dvou domácností. Nanejvýš deset lidí by se mělo scházet v tomto případě také na veřejnosti. Pokud opatření nezaberou, sníží se počet účastníků setkání na veřejnosti na pět.

Hranici 50 případů na 100.000 obyvatel za týden překonala v posledních dnech řada velkých německých měst včetně Berlína, Kolína nad Rýnem, Stuttgartu či Brém.

Bavorský premiér Markus Söder rovněž navrhuje, aby v celém Německu byla zavedena jednotná pokuta 250 eur (přes 6800 korun) za porušení rouškové povinnosti a souhlasně se už k návrhu vyjádřil předseda vlády nejlidnatější spolkové země, Severního Porýní-Vestfálska, Armin Laschet. Zda se premiéři s Merkelovou na tomto opatření dohodli, zatím ovšem není jasné.

Podle DPA předsedové zemských vlád s kancléřkou nenašli shodu v oblasti sporných zákazů ubytování pro obyvatele z rizikových německých regionů v hotelích či penzionech. Rozhodnutí se má v tomto bodě odložit na 8. listopadu, kdy bude ve většině zemí po podzimních prázdninách.

V mnoha spolkových zemí musí cestující z oblastí s vysokými počty infikovaných už nyní předložit osvědčení o negativním testu na koronavirus, pokud chtějí přenocovat v místních ubytovacích zařízeních. Přespání u přátel nebo příbuzných je přitom povolené. Některé spolkové země ale s tímto sotva týden starým opatřením nesouhlasí a neuplatňují ho.

Merkelová opakovaně zdůrazňovala, že chce bezpodmínečně zabránit dalšímu výraznému omezení společenského a ekonomického života, jak tomu bylo na jaře. Podle DPA při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí ale řekla, že dosavadní opatření nejsou dostatečně tvrdá na to, aby se podařilo šíření koronaviru zastavit. Omezení, na kterých se dosud účastníci schůzky shodli, povedou podle kancléřky jen k tomu, že se ve stejném složení všichni sejdou za dva týdny a budou muset přijímat další, tvrdší opatření. "Pokud se nedohodneme na něčem citelném, je další celostátní uzávěra nevyhnutelná," varoval podle zdroje DPA také ministr vnitra Horst Seehofer.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, přibylo za poslední den 5132 nových případů nákazy a 43 úmrtí. Celkem se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila od počátku epidemie u 334.585 lidí a zemřelo 9677 infiovaných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama