Německo nezakázalo prodej pyrotechniky, odpalování ale omezí

Německo kvůli koronaviru zvažovalo, že před nadcházejícím koncem roku zakáže prodej zábavní pyrotechniky. Na něm se nakonec kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí nedohodla, pro odpalování dělobuchů ale budou platit přísnější pravidla. Na rušných místech, jako je například prostranství u Braniborské brány v centru Berlína, práskat dělobuchy možné nebude.

S řešením je spokojený odborový Svaz německých kriminalistů (BDK), který varoval, že případný zákaz prodeje povede jen k větší míře pašování, mimo jiné i z České republiky.

"Petardy letos kvůli koronaviru nechce mnoho lidí. Možná by ale bylo lepší zůstat u naléhavého doporučení vzdát se zábavní pyrotechniky než vydávat zákazy," uváděl šéf DBK Thomas Mischke před středečním jednáním Merkelové se zemskými premiéry. Poukázal také na to, že policie má již nyní plné ruce práce, neboť vedle běžných úkolů ještě kontroluje dodržování stávajících karanténních opatření, takže dohled nad případným zákazem prodeje zábavní pyrotechniky by byla další zátěž.

Velký problém ale Mischke viděl také v tom, že zákaz by jen podnítil pašeráky rachejtlí a dělobuchů k větší aktivitě, takže do Německa by se dostalo ještě více neschválené pyrotechniky, než je tomu běžně. "A to zejména ze sousedních států Polska a Česka," vysvětlil.

S problémem pašování neschválených petard a ohňostrojů z Česka a Polska se Německo potýká v předvánočním čase každoročně, na což policie opakovaně upozorňuje. Německo totiž dostupnost zábavní pyrotechniky reguluje. Prodej kategorie F2, což jsou běžné rachejtle a dělobuchy, je letos povolen jen od 29. do 31. prosince. Odpalování této kategorie je možné jen o silvestru a na Nový rok, v jiné dny je nutné povolení příslušné obce. Bezproblémová je kategorie F1, ve které jsou bouchací kuličky a prskavky. Jediným omezením v zábavě je minimální věk 12 let. Vyšší kategorie F3 a F4 pak vždy vyžadují zvláštní povolení.

K plošnému zákazu prodeje pyrotechniky a k zákazu odpalování ohňostrojů tak nakonec letos Německo nepřistoupilo. "Spolková vláda a spolkové země doporučují vzdát se silvestrovských ohňostrojů. Na rušných ulicích a náměstích se odpalování pyrotechniky zakazuje," uvedla Merkelová po jednání se zemskými premiéry. Kde přesně bude zákaz platit, je kompetenci místních úřadů.

Zvažovaný, ale nakonec neschválený zákaz prodeje a odpalování pyrotechniky podporoval berlínský primátor Michael Müller, který nyní předsedá grémiu zemských premiérů a šéfů zemských vlád. Zákaz zdůvodňoval nejen tím, že se předejde shlukování lidí, ale že nedojde ani k úrazům, čímž se zdravotníkům odlehčí silvestrovská služba. Müller měl možnost zákaz prosadit na území Berlína, neboť místní vlády mají značnou autonomii. Německá metropole to na čtvrtečním senátním zasedání, což je místní vládní orgán, ale neudělala. Místní úřady nyní vyhodnotí, kde všude v Berlíně bude odpalování dělobuchů zapovězené.

Již nyní je jasné, že tomu bude u Braniborské brány, která je každoročním dějištěm silvestrovských oslav se stovkami tisíc návštěvníků a s gigantickými ohňostroji. Oslava u brány, jednoho ze symbolů města, se sice uskuteční, ale bez veřejnosti. Dění na pódiu tak budou moci lidé sledovat jen v televizi či přes internet.

Z dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se zdá, že Němci se o rachot a záři bouchající pyrotechniky připravit nenechají. Od začátku roku do konce září bylo totiž do země dovezeno 30.700 tun zábavní pyrotechniky v hodnotě 75,6 milionu eur (dvě , což je o tři procenta více než za stejné období loňského roku. Za celý loňský rok pak bylo do Německa dovezeno 42.200 tun zábavní pyrotechniky, o rok dříve to bylo 47.400 tun. Prakticky veškerý import pochází z Číny, aktuálně má podíl asi 97 procent.

Související

Sydney přivítalo rok 2024

Svět má rok 2024. Oslavil jej velkolepými ohňostroji, v ulicích Prahy hlídkovali ozbrojení policisté

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Více souvisejících

Silvestr Ohňostroje Berlín Německo pyrotechnika

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy