Německo od soboty zruší, nebo uvolní kontroly na hranicích

Německo od soboty zruší, nebo aspoň uvolní kontroly na svých hranicích zavedené kvůli koronaviru. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes oznámil ministr vnitra Horst Seehofer.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Pomezí s Lucemburskem přestane Německo kontrolovat zcela, stejný krok se brzy chystá učinit i v případě Dánska. Kontroly hranic s Francií, Rakouskem a Švýcarskem sice budou pokračovat do 15. června, ale v uvolněném režimu. Hraniční přechody s Českem Němci nehlídali ani dosud. O návrat k normálu však usilují i zde. Bavorsko, jež sousedí s ČR a Rakouskem, ale oznámilo, že zatím bude pokračovat v uplatňování karantény u příchozích osob.

Změny hraničního režimu podle Seehofera, který dnes o svých záměrech informoval vládu, umožňuje aktuální vývoj pandemie. Počet nově nakažených se v Německu i v sousedních zemích výrazně snižuje. Když tento trend bude pokračovat, bude podle ministra v polovině června možné úplně otevřít i hranice s Francií, Rakouskem a Švýcarskem.

Do té doby zde sice Berlín počítá s pokračováním kontrol, které však už nebudou systematické, ale pouze namátkové. Nově také budou otevřené všechny hraniční přechody s těmito státy.

Česka se sice dnešní německé rozhodnutí bezprostředně netýká, také s ním chce ale Německo mluvit o dalším uvolňování režimu na společných hranicích, které jsou z české strany kontrolované. "Budeme dělat všechno, co je v naší moci, aby i u dalších zemí došlo k uvolnění v karanténě a v hraničních kontrolách," poznamenal Seehofer s odkazem na Česko a Polsko. Německá vláda podle něj nyní spolkovým zemím doporučuje, aby zrušily dosud povinnou 14denní karanténu pro občany EU, kteří do spolkové republiky přicestují z jiné unijní země.

Největší země Bavorsko v reakci výslovně potvrdila, že karanténní pravidla pro cestující do Německa zatím ještě rušit nebude. "Nyní jde o perspektivu 15. června. To znamená, že máme ještě čtyři týdny času a doufáme, že se dění kolem infekce ještě více uklidní," řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Nynější karanténní nařízení platí do 17. května a má být prodlouženo podle délky trvání hraničních kontrol, uvedla DPA. Podle agentury však zatím není jasné, jak bude Bavorsko konkrétně ustanovení provádět nebo upravovat. Karanténní opatření jsou v kompetenci spolkových zemí.

Herrmann zdůraznil, že karanténní nařízení pro lidi, kteří přijíždějí ze zahraničí, se ukázalo jako smysluplné. Zároveň je podle zemského ministra správné pracovat na ulehčení návratu do vlasti pro německé občany.

Spolkový ministr vnitra Seehofer ocenil, že v případě Česka a Polska se už dříve podařilo dosáhnout například uvolnění některých opatření pro pendlery. "Ale chceme teď ještě o kousek víc, abychom i tady - stále za předpokladu, že infekční vývoj zůstane příznivý nebo bude ještě příznivější - došli k další normalizaci," podotkl.

Kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem spolková republika zavedla 16. března. Prodlouženy byly dosud dvakrát. Hraniční přechody s Českem a trojicí dalších sousedních zemí Německo nekontroluje, také zde jsou ale v pohraničí četnější hlídky.

V posledních dnech na vládu kancléřky Angely Merkelové stoupal tlak ze strany řady německých politiků, aby hraniční kontroly zrušila a vrátila se k běžnému režimu v rámci schengenského prostoru, který umožňuje volný pohyb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama