Německo se dle odhadů může již příští rok vrátit na předkrizovou úroveň

Německá ekonomika by se navzdory zpřísněným opatřením proti šíření koronaviru mohla začátkem příštího roku vrátit na úroveň z období před příchodem pandemie koronaviru. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine to podle agentury DPA řekl prezident německé centrální banky Jens Weidmann.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pokud se během roku podaří dostat pandemii pod větší kontrolu a bude možné uvolnit restriktivní opatření, bude oživení německé ekonomiky pokračovat," uvedl Weidmann. "Takže by německé hospodářství mohlo začátkem roku 2022 opět dosáhnout předkrizové úrovně," dodal.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni kvůli pandemii propadl o pět procent. Ekonomové centrální banky v prosinci předpověděli, že v letošním roce se HDP zvýší o tři procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Šéf výboru ekonomických poradců německé vlády Lars Feld tento týden uvedl, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli opatřením proti koronaviru pravděpodobně vykáže výrazný pokles. Německý výzkumný institut DIW minulý týden rozsah tohoto poklesu odhadl na tři procenta.

Weidmann nicméně upozornil, že pokles německé ekonomiky v prvním čtvrtletí by měl zmírnit relativně dobrý vývoj v průmyslovém sektoru. "To je důvod, proč jsou nyní naši ekonomové toho názoru, že svou prosincovou prognózu nemusíme výrazněji upravovat," uvedl. Dodal ale, že budoucí vývoj ekonomiky zůstává nejistý a bude záviset zejména na vývoji pandemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama