Německu dochází trpělivost. Chce, aby EU rozdělila uprchlíky do členských zemí

Evropská komise by měla přijít se systémem přerozdělování uprchlíků z přetížených táborů v Řecku do členských států Evropské unie. Uvedla to podle agentury DPA zmocněnkyně německé vlády pro lidská práva a humanitární záležitosti Bärbel Koflerová.

Přidejte svůj názor 341 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle ní by se členské státy měly rovněž postarat o tisíce dětí a nezletilých bez doprovodu, kteří v Řecku momentálně přebývají.

"Nesmíme v tom nechat Řecko samotné. Nová Evropská komise musí rychle podniknout kroky ke spravedlivému přerozdělení běženců do států EU," řekla politička vládní sociální demokracie (SPD) v rozhovoru vysílaném v noci na dnešek v rádiu RND. "Žádoucí by byl také nový program ochrany pro nezletilé uprchlíky bez doprovodu," dodala.

V řeckých uprchlických táborech podle DPA přebývají v současnosti desetitisíce lidí, z nichž část v krajně špatných humanitárních podmínkách. Mezi nimi je 4000 dětí a mladistvých, kteří do Evropy dorazili bez rodičů. Zmocněnci pro cizince osmi spolkových zemí začátkem prosince vyzvali ve společném prohlášení německou vládu, aby tyto uprchlíky přijala.

"Řecká vláda bije na poplach, počty uprchlíků na ostrovech rostou. Ukazuje se, že katastrofální podmínky v táborech lidi od útěku neodradí," řekla Koflerová.

Unijní země se od vrcholu migrační krize marně snaží shodnout na reformě azylového systému, zatímco řecké a italské úřady se potýkají s tisíci nevyřízených žádostí od migrantů, kteří čekají na rozhodnutí o svém osudu mnohdy i několik let. Německo a Francie přišly v září s návrhem na dobrovolné přebírání migrantů z oblasti centrálního Středomoří, k němuž se ovšem přihlásilo jen několik dalších západoevropských zemí.

S novým návrhem reformy unijního azylového systému za pomoci přerozdělování přišlo Německo koncem listopadu. Migranti by podle představ Berlína po prvotní kontrole na vnější hranici unie byli rozdělováni mezi členské země, které by měly na starosti vyřízení azylových procedur.

Rozdělování migrantů podle povinných kvót setrvale odmítají některé země EU, včetně ČR. Společně s Polskem a Maďarskem čelí Česko žalobě Evropské komise u unijního soudního dvora, že nesplnilo povinnosti plynoucí z právních předpisů Evropské unie, když se do systému přerozdělování uprchlíků odmítlo zapojit.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 osob. Iniciativa Češi pomáhají uvedla, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout. Ministr vnitra Jan Hamáček však přijetí dětských uprchlíků odmítl s tím, že řecká strana o nich Česku dosud neposkytla dostatek informací. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem.

Loading...
Vstupte do diskuze (341)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU si posvítí na Británii po brexitu: Systém kontrol, ve hře jsou i sankce

21.01.2020 12:47 Evropská komise chce zajistit, že Británie dodrží pravidla budoucích dohod, které obě strany…

Dolní Sasko přijme uprchlické děti? V Řecku mají horší podmínky než v…

21.01.2020 12:28 Dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius (SPD) chce z řeckých uprchlických táborů do Německa…

Johnson vystěhuje lordy? Návrh vyvolal v Británii bouři nevole

21.01.2020 10:56 Nápad na přestěhování horní komory britského parlamentu z Londýna do severoanglického Yorku, který…

Bič na teroristy. Británie po útoku na London Bridge výrazně zpřísní tresty

21.01.2020 08:24 Británie zavede přísnější tresty pro usvědčené teroristy a ukončí praxi jejich předčasného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama