Německý lékař: Česko koronavirus nezvládlo, za selhání zaplatí delší karanténou

Evropské státy včetně České republiky, které byly na jaře úspěšné ve zvládání epidemie covidu-19, situaci za druhé vlny podcenily, proto nyní patří k nejhorším. V dnešním rozhovoru se zahraničními novináři to řekl Andrej Trampuž, vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie na berlínské klinice Charité. Tyto země musí podle něj počítat s tím, že budou moci začít s uvolňováním karanténních opatření později. Trampuž varuje také před srovnáním covidu-19 s chřipkou, tento koronavirus je totiž extrémně agresivní.

Trampuž, který pochází ze Slovinska, je přesvědčen, že se současnými opatřeními se šíření koronaviru nedostane pod kontrolu nikdy. Omezení ale brání tomu, aby se nákaza rychle šířila. "Politici reagovali příliš pozdě, bohužel nevyslyšeli lékaře. Šanci, kterou v říjnu měli, propásli," řekl.

Odborníci i politici považují za důležité, aby počet nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období byl nižší než 50. Při takovéto hodnotě lze vystopovat řetězec šíření infekce, a tím účinně izolovat ohniska. "Dostat se na tuto úroveň nám ale pomůže očkování," řekl Trampuž.

Pokud se podaří zajistit dostatečné dodávky vakcíny, je možné hranici 50 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní dosáhnout do dvou měsíců. "Ale výroba vakcíny se musí výrazně navýšit. Počítá se každý den," řekl.

"Incidence 50 bude stále příliš vysoká na to, aby se začalo s výrazným rozvolňováním. K tomu je potřeba dostat se alespoň na 15 nebo na deset nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období," řekl. Takto výrazné zpomalení nákazy očekává až v létě, kdy by mohlo být proočkováno 50 až 60 procent populace. Přinejmenším s lokálními omezeními pak bude nutné počítat do konce roku. "Země, které mají čísla vyšší, jako jsou Německo, Slovinsko nebo Česko, budou potřebovat více času," řekl Trampuž.

O Slovinsku a Česku pak řekl, že patří k nejpostiženějším zemím v Evropě. "Za promarnění svých šancí budou nyní muset zaplatit delším lockdownem," myslí si. "Ukázalo se, že ne každý dokáže pandemii zvládat. A tyto dvě země (Slovinsko s Českem) si dobře nevedly," poznamenal.

Odpověď na otázku, proč si nyní země bývalého východního bloku vedou hůře než na jaře, vidí Trampuž nejen v politickém vedení, ale v celé společnosti. "Tyto státy na jaře pod vlivem událostí v Itálii zavedly spontánně tvrdá opatření," řekl. Lidé dobrovolně omezili kontakty, nosili roušky a chránili sebe i ostatní. "U druhé vlny si pak říkali, že jarní opatření byla přehnaná," dodal.

Trampuž kritizoval i zlehčování infekce, která sice pro mladou a zdravou populaci představuje jen malé riziko, ale pro seniory je katastrofou. "U generace nad 80 let umírá 30 procent nakažených" řekl. "Není to normální chřipka, je to ultra agresivní virus," poznamenal.

Poukázal také na to, že pro léčbu covidu-19 nemá medicína žádný účinný lék. "Můžeme jen udržovat funkci orgánů, jako jsou srdce či plíce," uvedl. A šanci na přežití podle něj nezvyšuje ani to, když se nemocný dostane na špičkovou kliniku, za jakou je Charité označována. "Každého zachránit nemůžeme. A to je pro mě jako lékaře těžká situace," řekl.

A podceňování ochrany vede k úmrtím. "Jako příklad si vzpomínám na čtyři pacienty na klinice. Byli to senioři, kteří spolu každý týden hráli karty, roušky samozřejmě nenosili. Všichni se nakazili a tři zemřeli. Ten čtvrtý, kterého se po několika týdnech podařilo zachránit, je za ta tři úmrtí spoluodpovědný," uvedl. "Po zotavení mi řekl, že kdyby věděl, jak je to strašné, tak by ty zatracené karty o šest měsíců odložil," dodal.

O situaci na Charité řekl Trampuž, že je vážná, ale zatím zvladatelná. "Máme obsazeno asi 80 procent lůžek intenzivní péče, to znamená, že nemusíme pacienty odmítat a nemusíme je převážet," řekl. Nemocnice má ještě záložní kapacitu, ale má problém s nedostatkem odborného personálu.

Velkou a v podstatě jedinou naději rychlého zlepšení vidí v očkování. Jakmile budou ochráněni senioři, očekává, že počty nových případů budou sice dosahovat podobných čísel jako nyní, ale výrazně se sníží úmrtí infikovaných. Trampuž ale varuje před povinným očkováním, to by podle něj napáchalo víc škody než užitku. O výhodnosti vakcín je podle něj nutné přesvědčit veřejnost argumenty. "A mít naočkováno sto procent populace není k zastavení pandemie nutné," uvedl.

Očkovací látky, které byly v EU povoleny, považuje Trampuž za bezpečné, což dokládá jen velmi málo případů anafylaktického šoku po vakcinaci. Naopak několikadenní bolest místa vpichu či krátkodobý výskyt příznaků nemoci vnímá jako dobré znamení a důkaz, že imunitní systém zafungoval.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo lékaři očkování Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy