Nizozemská vláda nerozhodla o nošení roušek, chce jiná opatření

Nizozemská vláda se rozhodla nevydat doporučení, že by lidé měli vzhledem k šíření koronaviru nosit roušky. Jak kabinet uvedl ve svém prohlášení, účinnost roušek nebyla prokázána, napsala agentura Reuters. Vláda chce raději přijmout jiná opatření.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Rozhodnutí oznámila ministryně zdravotnictví Tamara van Arková po konzultaci s Nizozemským institutem veřejného zdraví (RIVM). Jak uvedla ministryně na tiskové konferenci, vláda bude spíše usilovat o to, aby byla více dodržována pravidla o zachování společenského odstupu.

"Vzhledem k tomu, že z lékařského hlediska není prokázána účinnost roušek, vláda rozhodla, že nezavede národní povinnost nechirurgické roušky nosit," prohlásila Van Arková.

Mnoho evropských zemí přitom podle Reuters v posledních týdnech naopak k nošení roušek přistoupilo, alespoň v obchodech či jiných uzavřených prostorech, například Francie či Španělsko.

Jak uvedl Jaap van Dissel z institutu RIVM, jsou si vědomi studií, které říkají, že roušky pomáhají zpomalit šíření nákazy. Nicméně nejsou přesvědčeni o tom, že by používaní ochrany obličeje pomohlo zrovna v současné situaci v Nizozemsku. Lidé podle něj nosí roušky nesprávně a dohromady s nedodržováním společenského odstupu by to mohlo vést k většímu riziku šíření nákazy.

"Takže si myslíme, že jestliže máte na veřejnosti používat roušky...musíte podstoupit dobrý výcvik, jak je nosit," dodal Van Dissel. Roušky jsou nyní v Nizozemsku vyžadovány pouze ve veřejné dopravě a na letištích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 13:28 Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama