Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné dodržovat bezpečné rozestupy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž oznámení představuje změnu dlouhodobého vládního stanoviska, že zakrytí úst a nosu není na veřejnosti nutné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nizozemský parlament předtím vyzval vládu, aby podnikla rozhodné kroky, jelikož země v uplynulých dnech eviduje rekordní nárůsty případů koronaviru.

Zhruba 17milionové Nizozemsko za uplynulý den zaznamenalo rekordních 3294 případů nákazy koronavirem. Rekordní přírůstky přitom země eviduje od začátku září. V úterý tam denní bilance nově nakažených poprvé překonala 3000.

Premiér Mark Rutte dnes ve snaze zpomalit šíření koronaviru vyzval občany, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné dodržovat rozestupy. "Chtěli bychom dát celému Nizozemsku jasnou a naléhavou radu: od nynějška noste na veřejných prostranstvích nechirurgickou roušku přes ústa a nos," uvedl Rutte při rozpravě v parlamentu.

Výzva představuje změnu dosavadního stanoviska, jelikož sám premiér a přední zdravotní expert několik měsíců zpochybňovali užitečnost roušek při prevenci přenosu koronaviru, což nedávno v nizozemské televizi kritizoval i přední americký epidemiolog Anthony Fauci.

Většina politických stran v nizozemském parlamentu dnes vyzvala Rutteho vládu, aby doporučila občanům nosit roušky. Poslanci tak učinili v době, kdy se země potýká s druhou vlnou infekce. "Věříme, že je to nutné opatření vzhledem k situaci, v níž se nyní ocitáme, kdy jsme nad virem ztratili kontrolu," uvedla poslankyně Socialistické strany Lilian Marijnissenová. "Nemáme čas na budování konsensu," dodala.

Aktuální výzva znamená, že nošení roušek na veřejných místech v Nizozemsku bude dobrovolné. K zavedení povinnosti nosit roušky by podle Reuters byl zapotřebí zákon, jelikož opatření omezuje ústavní svobody. Jak dlouho by uzákonění takového nařízení trvalo, nicméně není jasné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

25.10.2020 19:53 Aktualizováno Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala…

Koronavirus se dál šíří Evropou, řada zemí hlásí nové rekordy

25.10.2020 18:35 V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku…

Španělsko schválilo nouzový stav a zákaz nočního vycházení

25.10.2020 17:03 Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým…

Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní

25.10.2020 16:31 V Římě se v noci na dnešek střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Protestující v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama