Nová rakouská vláda bude chtít prohloubit vztahy s V4. Narazí na odpor, soudí diplomat

Rakouská vláda, která vzejde z nedělních předčasných parlamentních voleb, se bude snažit prohloubit vztahy se státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), aby spolu s nimi získala větší vliv na rozhodování v Evropské unii. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Diplomatické akademie ve Vídni a bývalý velvyslanec v Británii a Rusku Emil Brix.

Sbližování se čtveřicí postkomunistických zemí podle něj ovšem jistě vyvolá odpor u rakouské veřejnosti i převážně liberálních médií. 

"Velký krok směrem k členství ve visegrádské čtyřce teď není na obzoru," řekl Brix. Zároveň je ale podle něj vysoce pravděpodobné, že nová rakouská vláda - ať už bude vypadat jakkoli - bude usilovat o užší vztahy s Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. "Získali bychom tak větší vliv pro náš region v rámci Evropské unie," zdůraznil diplomat. Vzhledem k nejistotě kolem toho, jak bude EU vypadat po brexitu či jak se vyvine eurozóna bez společné hospodářské politiky, je podle diplomata na prosazování vlivu střední Evropy ideální příležitost.

Minulá vláda kancléře Sebastiana Kurze, kterou tvořila Rakouská lidová strana (ÖVP) a nacionalistická a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), podle Brixe už první kroky ke sblížení s V4 podnikla. Bývalý kancléř totiž pochopil, že Rakousko nemá v EU "žádné trvalé spojence". Ke škodě věci se podle Brixe ale tématu chopila FPÖ, a vyvolala tak odmítavou reakci u opozice i veřejnosti. Převážně liberální rakouská média podle Brixe odmítala, aby se Rakousko "paktovalo s těmi, kdo nerozumí demokracii". Kritika přitom mířila hlavně na adresu Maďarska a Polska, zdůraznil diplomat.

"Mentální problém", který bude muset nová rakouská vláda překonat při pokusech o sbližování s nejbližšími sousedy včetně Česka, je "imperiální" přezíravost, se kterou Vídeň podle bývalého velvyslance Brixe i po stu letech jedná se státy bývalé habsburské monarchie. "Také v Praze nebo Lublani stále panuje obava, že Rakousko chce ve vzájemném vztahu dominovat," jmenoval Brix další překážku prohloubení politické spolupráce. Dalším problémem je podle něj i to, že Polsko nemá na spolupráci Visegrádu s Rakouskem příliš velký zájem.

Vztahy s Českem podle ředitele akademie, která je považována za nejstarší diplomatickou školu na světě, bude i nadále kalit otázka jaderné energetiky. "A to především, pokud se zelení stanou součástí nové spolkové vlády," zdůraznil. Zároveň nevyloučil, že by se právě vláda s účastí zelených a liberální strany NEOS mohla pokusit "překročit svůj vlastní stín" a dosáhnout se sousedy v otázce jaderné energetiky smíru.

Za předpokladu, že se stane kancléřem opět Sebastian Kurz, jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, bude podle Brixe pokračovat "aktivnější, avšak mnohem kritičtější evropská politika". Bývalý kancléř během osmnácti měsíců u moci usiloval o větší subsidiaritu, tedy prohloubení spolupráci v EU v oblastech, jako je bezpečnost, obrana či konkurenceschopnost, a o menší zásahy Bruselu "do všech otázek, které lze řešit regionálně".

Větší změny nečeká bývalý velvyslanec v Moskvě od nové vlády ani v politice vůči Rusku. Tomu podle něj záleží na dobrých vztazích s Rakouskem, neboť jej vnímá jako důležitého hráče v utváření politiky EU vůči Moskvě. "I budoucí vláda bude chtít hrát roli mostu mezi EU a Ruskem," myslí si rakouský diplomat.

V končícím předvolebním boji ale podle Brixe zahraniční politika jednotlivých stran nehrála prakticky žádnou roli. "Měl jsem dojem, že jsme se stali ostrovem," postěžoval si ředitel vídeňské Diplomatické akademie. Strany podle něj ale o zahraniční politice nehovoří záměrně. "Když se podíváte na průzkumy, tak není zahraniční politika pro obyvatele vůbec důležitým tématem," vysvětlil.

Související

Více souvisejících

Rakousko visegradská čtyřka Svobodná strana Rakouska (FPÖ) ÖVP (Rakouská lidová strana) Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 26 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy