Oslavy vylodění v Normandii se kvůli pandemii nesly v komorních duchu

Téměř bez veteránů se letos musely obejít oslavy 76. výročí vylodění západních spojenců v Normandii během druhé světové války. Pietní akce se kvůli pandemii covidu-19 nesly spíše v komorních a formálním duchu, uvedla agentura AFP.

Bitva o Normandii, americký hřbitov
doporučujeme

V městečku Vierville-sur-Mer, kde se nachází známá pláž Omaha, se sešla necelá stovka lidí. Podle AFP mezi nimi byli velvyslanci osmi spojeneckých zemí (USA, Kanada, Dánsko, Británie, Polsko, Belgie, Norsko a Nizozemsko) a také německý velvyslanec.

Francii zastupovala státní tajemnice z ministerstva obrany Geneviève Darrieussecqová, která ocenila, že se pietní akce uskutečnila i navzdory pandemii. Prezident Emmanuel Macron si výročí připomněl alespoň na twitteru. Napsal, že Francie nikdy nezapomene na hrdiny, kteří se ji vydali osvobodit.

Na místo podle agentury AP dorazil jediný americký veterán, 95letý Charles Shay. "Jsem teď velmi smutný," řekl muž, který se v červnu 1944 vylodil jako 19letý armádní medik. "Kvůli viru tu nikdo nemůže být. Rád bych nás tu viděl víc," dodal veterán, který nedaleko pláže Omaha žije.

V Normandii se podle AFP konalo i několik dalších menších pietních akcí. Rozsah oslav se ale nedá ani zdaleka srovnat s loňskou připomínkou vylodění. U příležitosti 75. výročí dorazili mimo jiné americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron či tehdejší britská premiérka Theresa Mayová.

Největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách z 6. června 1944 znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10.000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Brutální útok na řidiče autobusu ve Francii. Odmítl lidi bez roušky, ti ho…

06.07.2020 22:46 Aktualizováno Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Německý soud zrušil uzavírku okresu zasaženého nákazou na jatkách

06.07.2020 21:17 Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko,…

Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

06.07.2020 20:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy