Ostrý apel na Írán. Macron, Merkelová a Johnson žádají dodržování jaderné dohody

Írán se musí vrátit k dodržování mezinárodní jaderné dohody. Ve společném prohlášení k tomu Teherán dnes podle agentury Reuters vyzvali představitelé Francie, Británie a Německa.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Vyzýváme Írán, aby zvrátil všechna opatření, která nejsou ve shodě s dohodou, a aby se vrátil k plnému dodržování dohody," uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová.

Představitelé Francie, Británie a Německa dále vyzvali Írán, aby se zdržel veškerých násilných akcí. "My jsme nadále připraveni spolupracovat s Íránem, abychom zachovali stabilitu v regionu," dodali.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán přestal plnit některé podmínky dohody.

Angela Merkelová v sobotu navštívila Moskvu, kde jednala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na tiskové konferenci po jednání se kancléřka s Putinem shodla, že je nezbytné, aby Teherán dohodu dále dodržoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

25.01.2020 09:10 Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na…

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

25.01.2020 07:50 Aktualizováno Ve Francii se objevily tři případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama