Otřes v Británii: Strany pro brexit se propadají na dno

Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými volbami dál zvyšuje a v novém průzkumu společnosti Kantar se dostala už na 45 procent. Dnešní čísla dávají vládní straně 18bodový náskok před opozičními labouristy, jejichž podpora se proti poslední anketě Kantar nezměnila.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nigel Farage před volbami 2019
doporučujeme

Obecně v posledních týdnech průzkumy svědčí o nárůstu preferencí dvou hlavních politických stran a propadu těch menších.

Konzervativci si u Kantar od minulého týdne polepšili o osm procentních bodů, zatímco Strana pro brexit europoslance Nigela Farage spadla z devíti na dvě procenta. Liberální demokraté byli v nejnovějším průzkumu na 16 procentech, což znamená zhoršení o jeden procentní bod.

"Výrazný nárůst v podpoře konzervativců od naší poslední ankety je takřka výhradně na úkor Strany pro brexit," uvedli analytici. Farageova strana na začátku kampaně avizovala tažení proti brexitové dohodě premiéra Johnsona, minulý týden ale oznámila, že nepostaví kandidáty ve 317 volebních obvodech, v nichž v roce 2017 zvítězili konzervativci. Kantar podle agentury Reuters upravil svou metodologii a při dotazování stoupenců stran, které nemají v jejich obvodu kandidáta, nyní počítá druhou volbu, pakliže ji respondent uvede.

K volebním urnám půjdou Britové 12. prosince. Kampaň se naplno rozjela se začátkem měsíce a od té doby podle všeho roste podpora dvou největších politických stran, zatímco vyhlídky těch menších se zhoršují. Opoziční labouristé se v agregátorech průzkumů dostávají ke 30 procentům a vládní konzervativci si udržují značný náskok, který už v několika případech přesáhl 15 procentních bodů.

Premiér Johnson tak zatím směřuje k vítězství, hlavní otázkou předvánočních voleb je ale to, zda po nich konzervativci budou mít v dolní komoře parlamentu většinu. O místo v 650členné Dolní sněmovně kandidáti bojují v jednotlivých obvodech, předpovídat povolební rozložení sil na základě celostátních průzkumů je proto problematické.

V posledních volbách v Británii získali konzervativci v celostátním měřítku 43 procent odevzdaných hlasů, na parlamentní většinu to ale tehdejší premiérce Therese Mayové těsně nestačilo. Analytik zpravodajské společnosti BBC Peter Barnes v pondělí podotkl, že nárůst podpory v důsledku stažení Farageových kandidátů nemusí pro premiéra Johnsona v konečném zúčtování znamenat vůbec nic.

"Nabírání dalších hlasů v bezpečně konzervativních obvodech, způsobené absencí kandidáta Strany pro brexit, nejspíš nepřinese nová křesla v Dolní sněmovně," napsal.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama