Padne německá vláda? CDU odmítá radikální změny v koaliční smlouvě s SPD

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) odmítá radikální změny v koaliční smlouvě se sociálními demokraty (SPD). V rozhovoru se stanicí ZDF to dnes řekla předsedkyně konzervativní strany a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. SPD si o víkendu do čela zvolila Saskii Eskenovou a Norberta Waltera-Borjanse, kteří se ke stávající velké koalice staví kriticky.

Přidejte svůj názor

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Výměna vedení jedné z koaličních stran podle Krampové-Karrenbauerové není důvodem, "aby se muselo o koalici úplně znovu vyjednávat". CDU se podle své předsedkyně chce nyní věnovat především věcné práci. "Nejsme žádným terapeutickým zařízením pro jednotlivé koaliční partnery, takže koaliční smlouva platí," dodala.

SPD v sobotu zveřejnila výsledky vnitrostranického hlasování, podle kterého nově stranu povedou zástupci levicového křídla, poslankyně Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans.

Oba nově zvolení předsedové jsou kritičtí k současné velké koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové a požadují změny v koaliční smlouvě. Chtějí v ní zakotvit například větší důraz na ochranu klimatu, masivní program investic do škol a dopravní infrastruktury a také větší důraz na sociální politiku. Jak radikální požadavky nového předsednického dua budou, ale zatím není jasné.

Agentura DPA upozornila, že současná koaliční smlouva, kterou konzervativní unie CDU/CSU a SPD uzavřely po parlamentních volbách v roce 2017, možnost revize připouští. V polovině volebního období by měly strany zjistit, jak se podařilo její ustanovení realizovat a či do ní není nutné "na základě aktuálního vývoje" doplnit nové body.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama