Padne vláda Merkelové? Nové vedení SPD krátce po zvolení obrátilo

Nové vedení německé vládní sociální demokracie (SPD) nechystá žádný překotný odchod ze společného kabinetu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. V rozhovoru s televizí ARD to řekli kritici dosavadní velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans, kteří se v sobotu stali předsednickým duem sociálních demokratů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans prohlásili, že v otázce budoucnosti velké koalice neplánují žádnou sólovou akci, naopak chtějí do debaty zapojit celou stranu včetně sociálnědemokratických ministrů a poslanců. "Budeme o tom diskutovat na stranickém sjezdu," řekla dvojice.

Deník Die Zeit připomněl, že ještě před sobotním oznámením výsledků stranického výběru předsednické dvojice Eskenová řekla, že bez vyjednání nové podoby koaliční smlouvy doporučí SPD odchod z vlády.

Budoucnost velké koalice chtějí spolupředsedové svázat s podporou ochrany klimatu, sociální spravedlností či státními investicemi do škol nebo železnice. V sobotu po oznámení výsledků stranického hlasování už dvojice prohlásila, že bude požadovat výraznější zvýšení poplatku za emise oxidu uhličitého na 40 eur (1020 Kč) ze stávajících deseti eur (255 Kč) za tunu.

Pokud se SPD s konzervativci nedohodne, mohla by Německo vést menšinová vláda CDU a CSU, nebo by se hledala nová koalice. Předčasné volby těsně předtím, než se Berlín ve druhé polovině příštího roku ujme předsednictví Evropské unie, jsou nepravděpodobné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Papež povýšil Luise Antonia Tagleho, může být jeho nástupcem

08.12.2019 18:30 Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro…

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 17:18 Aktualizováno Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama