Padne vláda Merkelové? Nové vedení SPD krátce po zvolení obrátilo

Nové vedení německé vládní sociální demokracie (SPD) nechystá žádný překotný odchod ze společného kabinetu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. V rozhovoru s televizí ARD to řekli kritici dosavadní velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans, kteří se v sobotu stali předsednickým duem sociálních demokratů.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans prohlásili, že v otázce budoucnosti velké koalice neplánují žádnou sólovou akci, naopak chtějí do debaty zapojit celou stranu včetně sociálnědemokratických ministrů a poslanců. "Budeme o tom diskutovat na stranickém sjezdu," řekla dvojice.

Deník Die Zeit připomněl, že ještě před sobotním oznámením výsledků stranického výběru předsednické dvojice Eskenová řekla, že bez vyjednání nové podoby koaliční smlouvy doporučí SPD odchod z vlády.

Budoucnost velké koalice chtějí spolupředsedové svázat s podporou ochrany klimatu, sociální spravedlností či státními investicemi do škol nebo železnice. V sobotu po oznámení výsledků stranického hlasování už dvojice prohlásila, že bude požadovat výraznější zvýšení poplatku za emise oxidu uhličitého na 40 eur (1020 Kč) ze stávajících deseti eur (255 Kč) za tunu.

Pokud se SPD s konzervativci nedohodne, mohla by Německo vést menšinová vláda CDU a CSU, nebo by se hledala nová koalice. Předčasné volby těsně předtím, než se Berlín ve druhé polovině příštího roku ujme předsednictví Evropské unie, jsou nepravděpodobné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama