Paříž vystavuje ikonického měděného kohouta, zdobil špičku Notre-Dame

Obyvatelé a návštěvníci Paříže si budou moci dnes a v neděli prohlédnout ikonického měděného kohouta, který před dubnovým požárem katedrály Notre-Dame zdobil špičku štíhlé věže nad chrámovou lodí. Na ministerstvu kultury bude v rámci Dnů evropského dědictví (EHD) k vidění také několik dalších artefaktů z poničené památky, informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

"Byl to jeden ze symbolů pařížské katedrály Notre-Dame a nyní je jím ještě víc," řekl při představování výstavy francouzský ministr kultury Franck Riester.

Měděný kohout, v jehož útrobách byly uschovány relikvie svaté Jenovéfy (Geneviéve), svatého Diviše (Denis) a také část Kristovy trnové koruny, zdobil od poloviny 19. století špičatou věžičku na střeše katedrály, takzvaný sanktusník.

Během požáru z 15. na 16. dubna letošního roku se ale věžička, která sahala do výšky téměř sta metrů nad zemí, zřítila a mnozí tehdy tepaného ptáka považovali za ztraceného. Zakrátko se ale ukázalo, že pád z výšky přežil, i když značně poškozený.

Podle ministra Riestera bylo nalezení poškozeného kohouta štěstím, vyvolalo ale také debatu: "Máme ho zrestaurovat, nebo ho nechat tak, jak je, jako svědka toho, co se stalo 15. dubna?"

Kohout není jediným artefaktem, který přečkal ničivý požár a který budou mít o víkendu lidé možnost vidět na výstavě v paláci ministerstva kultury. Představí se tam například i hlava jedné z kovových soch z věžičky, která má podobu architekta Eugéna Viollet-le-Duca, autora úpravy chrámu z 19. století. Většinu sochařské výzdoby dělníci z věžičky sundali na začátku dubna v rámci chystané opravy, požár tak přečkaly bez úhony.

Francouzský prezident Emmanuel Macron krátce po dubnovém požáru slíbil, že bude pařížská katedrála obnovena do pěti let. Ministr Riester řekl, že tento cíl nadále platí, věci se podle něj ale nesmějí uspěchat. "Jsme stále ve fázi zabezpečování," upozornil ministr více než pět měsíců po požáru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie ohlásila druhé úmrtí na koronavirus Covid-19, prvního Francouze

26.02.2020 13:15 Aktualizováno Francie dnes potvrdila druhé úmrtí kvůli novému typu koronaviru. Jde o prvního Francouze, který…

Původcem epidemie Covid-19 v Itálii je sportovec. Na testy čekal 36 hodin

26.02.2020 13:02 Osmatřicetiletý amatérský fotbalista Mattia navštívil na začátku minulého týdne nemocnici v…

Slovensko před volbami neschválilo celý sociální balíček

26.02.2020 12:55 Části slovenské vládní koalice se nepodařilo před sobotními parlamentními volbami prosadit ve…

Na jihu Rakouska zemřela Italka, lékař nevyloučil koronavirus

26.02.2020 12:45 Aktualizováno Na jihu Rakouska zemřela v noci na dnešek 56letá Italka. Lékař nevyloučil, že podlehla nemoci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama