Pět desítek osobností vyzvalo k amnestii pro katalánské politiky

Pět desítek politiků, spisovatelů či lidskoprávních aktivistů z různých zemí podepsalo manifest žádající amnestii pro politiky, kteří byli ve Španělsku odsouzeni kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Carles Puigdemont

Manifest dnes zveřejnila organizace Ómnium Cultural, jejíž lídr Jordi Cuixart je jedním z devíti Katalánců odsouzených předloni k dlouholetým trestům vězení za vzpouru. Informovala o tom agentura Europa Press.

Dokument požadující politické řešení katalánského konfliktu podepsali mimo jiné spisovatelé Irvine Welsh a Elfriede Jelineková, písničkářka Joan Baezová, výtvarnice a vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono, brazilská exprezidentka Dilma Rousseffová či severoirský politik Gerry Adams. Manifest nazvaný Dialog pro Katalánsko podpořili podpisem také čínský aktivista Aj Wej-wej či nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová.

Ve výzvě se mimo jiné píše, že španělská a katalánská vláda by měly hledat "politické řešení, které by umožnilo občanům Katalánska rozhodnout o své politické budoucnosti". V této souvislosti manifest připomíná dřívější referenda o nezávislosti Skotska či kanadské provincie Québec. "Pro úspěšný dialog je nutný konec represí a amnestie pro odsouzené," stojí také v textu.

Kvůli referendu z roku 2017, které tehdejší katalánská vláda uspořádala navzdory varování soudů, že španělská ústava takový plebiscit neumožňuje, se konalo několik soudních procesů. Největší z nich skončil v říjnu 2019 a devět místních politiků, včetně dvou žen, v něm bylo za vzpouru odsouzeno k trestům vězení od devíti do 13 let. Nejvyšší trest dostal místopředseda bývalé katalánské vlády Oriol Junqueras, katalánský expremiér Carles Puigdemont zatím souzen nebyl, protože utekl do Belgie.

Proces, který by mohl vést k omilostnění katalánských politiků, zahájila španělská vláda loni na podzim. Milost ale někteří včetně Junquerase odmítají. "Naše odpověď je stále stejná - my jsme nevinní, proto chceme amnestii," prohlásil loni v září Junqueras.

Katalánsko se nyní připravuje únorové na volby do tamního parlamentu, v němž po předchozích volbách z prosince 2017 získaly opět většinu separatistické strany. Ty by měly podle průzkumů mínění z konce prosince obsadit nejvíce parlamentních křesel také po volbách chystaných na 14. února.

Silnou kartu ale minulý týden vytáhli socialisté, které do regionálních voleb v Katalánsku povede španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. Tento katalánský rodák by měl podle průzkumu výrazně zvýšit počet křesel socialistů v místním parlamentu a mohl by se stát i katalánským premiérem. V této funkci by podle deníku El País prosazoval větší autonomii pro tento region, referendum o nezávislosti, které požadují separatistické strany, Illa odmítá.

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje