Pobrexitová vyjednávání váznou. Na vině je Británie, tvrdí francouzský ministr

Vyjednávání mezi Británií a Evropskou unií o vztazích po britském odchodu z evropského bloku uvázla na mrtvém bodě kvůli "neústupnému a nerealistickému přístupu" Londýna. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Jean-Yves Le Drian (vpravo)
doporučujeme

Zatím poslední kolo jednání s Británií, která vystoupila z EU letos na konci ledna, se odehrálo před téměř dvěma týdny v Bruselu. Obě strany již dříve oznámily, že u několika klíčových bodů se zatím nepřiblížily dohodě a vzájemně se obvinily z nesplnitelných požadavků. Varovaly rovněž, že se možná před koncem přechodného období najít shodu nepodaří. Jablkem sváru stále zůstávají například pravidla hospodářské soutěže či rybolov.

"Vyjednávání nepostupují kvůli neústupnému, a řekněme si to narovinu, nerealistickému přístupu Británie," prohlásil dnes podle Reuters Jean-Yves Le Drian ve svém projevu k francouzským velvyslancům v Evropě.

Jak francouzský ministr, po jehož boku stál i šéf německé diplomacie Heiko Maas, dodal, EU je nyní jednotnější než kdy dřív, pokud jde o dosažení pobrexitové dohody. Míč je ale nyní na britské straně hřiště, doplnil.

Přechodné období stanovené pro odchod Británie z EU a určené pro dojednání nového partnerství skončí na konci roku. V Británii do té doby dál platí unijní právo, ačkoli země od letošního února členem EU již formálně není. Pokud se budoucí vztahy nepodaří dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Nejzazším možným termínem pro dosažení dohody tak, aby mohla vstoupit v platnost ještě před prosincovým koncem přechodného období, je letošní říjen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 10:11 Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama