Poláci volí prezidenta. Zájem je rekordní, patrně rozhodne až druhé kolo

Poláci dnes hlasují v prezidentských volbách, které byly původně vyhlášeny na květen, ale kvůli koronaviru se je úřady rozhodly odložit. Dosavadní prezident Andrzej Duda (48), kterého podporuje vládní národně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), má deset vyzyvatelů. O volby je značný zájem, podle šéfa volební komise byla už v poledne rekordní účast.

Polský prezident Andrzej Duda
doporučujeme

Ve Varšavě se fronty před volebními místnostmi tvořily už krátce po jejich otevření hned v sedm hodin ráno, napsal list Gazeta Wyborcza.

Nejnovější průzkumy veřejného mínění naznačily, že žádný z kandidátů pravděpodobně nezíská nadpoloviční většinu hlasů nutných ke zvolení už v prvním kole. V takovém případě se dva nejsilnější uchazeči utkají 12. července v kole druhém. Dudovým nejsilnějším soupeřem se jeví stejně starý varšavský starosta Rafal Trzaskowski, který se těší podpoře nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy (PO).

Šéf státní volební komise Sylwester Marciniak označil dosavadní účast v dnešním hlasování za rekordní. Do poledne odvolilo více než sedm milionů lidí, což bylo 24,08 procenta z celkem 29,5 milionu oprávněných voličů. Před pěti lety přišlo před polednem v prvním kole hlasovat 14,61 procenta voličů.

Kvůli opatřením proti koronaviru se hlasuje pomaleji. Marciniak varoval, že je nepřípustné, aby obvodní volební komise zaváděly další omezení, například vpouštěly do místnosti voliče jen po jednom.

Volební místnosti zůstanou otevřené do 21:00 SELČ, pak mají být oznámeny první odhady výsledků. Konečné výsledky by měly být zveřejněny nejpozději ve středu.

Polsko nebylo pandemií nemoci covid-19 zasaženo tolik jako mnoho zemí západní Evropy, a tak většina lidí může hlasovat osobně, i když ve volební místnosti musejí mít roušku a dodržovat další hygienická pravidla. Možné je i hlasovat elektronicky, zatímco tisíce voličů v ohniscích infekce na jihozápadě země musejí hlasovat poštou.

V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel bylo dosud potvrzeno asi 34.000 případů nákazy koronavirem a zhruba 1400 úmrtí.

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, postavil se proti uzavírání sňatků homosexuálů i proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví. Hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT) odsoudil jako "nebezpečnou ideologii".

Tento druh rétoriky - spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů na podporu vlády - vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Dudovým nejsilnějším soupeřem se jeví stejně starý varšavský starosta Rafal Trzaskowski, který se těší podpoře nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy (PO). Trzaskowski v kampani slíbil zachovat populární sociální programy PiS a obnovit dodržování ústavních norem.

Trzaskowski vstoupil do boje o prezidentské křeslo poměrně pozdě. Dudova silná podpora u voličů, podporovaná krytím prezidentových aktivit ve veřejnoprávních médiích, ale začala klesat, když zmírnění protinákazových opatření umožnilo dalším kandidátům vést kampaň.

Podle posledních průzkumů by Duda měl v dnešním hlasování získat nejvíce hlasů, ale nejspíše to nebude stačit na to, aby byl hned znovuzvolen. Ve druhém kole bude podle analytiků patrně v horším postavení než v kole prvním, a to kvůli soustředění opozičních hlasů ve prospěch nejsilnějšího vyzyvatele.

K výraznějším kandidátům patří televizní moderátor Szymon Holownia, který není spjat s žádnou stranou, což láká voliče unavené letitým hašteřením mezi PiS a Občanskou platformou jako dvěma hlavními politickými stranami v zemi.

Na prezidenta kandiduje rovněž levicový politik Robert Biedroń, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, dále šéf rolnické Polské lidové strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a krajně pravicový poslanec Krzysztof Bosak.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála s náskokem vládní HDZ

06.07.2020 18:43 V parlamentních volbách v Chorvatsku zvítězilo se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické…

Slovinsko vrací Česko s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země

06.07.2020 18:22 Slovinsko od úterý 7. července vrací Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí, jejichž…

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

06.07.2020 16:21 Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Francii šokoval brutální útok na řidiče autobusu. Odmítl lidi bez roušky,…

06.07.2020 15:23 Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy