Polsko a Maďarsko podaly stížnost k unijnímu soudnímu dvoru

Polsko a Maďarsko podaly stížnost u Soudního dvora Evropské unie kvůli mechanismu, který podmiňuje vyplácení peněz z fondů Evropské unie vládou práva. Informovaly o tom dnes některé zahraniční agentury. Mluvčí soudu Balázs Lehóczki potvrdil, že Soudní dvůr EU v této záležitosti žaloby z Polska i Maďarska obdržel.

"Domníváme se, že tento druh řešení nemá oporu ve Smlouvách, zasahuje do pravomocí členských států (EU) a porušuje právní předpisy Evropské unie," cituje AFP z tiskové zprávy polské vlády. "Vyplácení finančních prostředků z rozpočtu EU by mělo být podmíněno pouze splněním objektivních a konkrétních podmínek, které jasně vyplývají z právních ustanovení," sdělil mluvčí polské vlády Piotr Müller podle serveru onet.pl.

Varšava podle onet.pl zároveň podotkla, že s jejími "pochybnostmi se od začátku ztotožňuje Maďarsko, které zároveň podá vlastní stížnost".

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová dnes na svém facebooku uvedla: "Nemůžeme nechat v platnosti tyto právní předpisy EU, které vážně narušují právní jistoty. A tak (...) společně s Polskem zpochybňujeme pravidlo podmíněnosti před Soudním dvorem EU."

Maďarsko s Polskem loni odmítaly podpořit sedmiletý unijní rozpočet i fond obnovy ekonomik zasažených koronavirovou krizí kvůli novému pravidlu spojujícímu čerpání peněz s vládou práva. Obě země, s nimiž unijní orgány vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, se nakonec spokojily s ujišťujícím prohlášením summitu EU a své veto stáhly. Evropský parlament tak v prosinci loňského roku rozpočet EU schválil.

Související

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Více souvisejících

Soudní dvůr EU Polsko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy