EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Zákon zřizuje výbor s pravomocemi podobnými prokuratuře, který má činit dohled nad potenciálním šířením ruského vlivu jednotlivce. Následně ho může zbavit možnosti kandidovat do veřejných funkcí na dalších deset let, uvedl server Euronews. Polský prezident Andrzej Duda zákon v pondělí podepsal, načež Evropská komise a ministerstvo zahraničí USA vydaly prohlášení, v němž vyjádřily obavy ohledně mandátu výboru a jeho možného zásahu do práva ucházet se o veřejné funkce.

Podpis prezidenta Dudy vyvolal v Polsku demonstrace, při nichž se do ulic vydalo až půl milionu Poláků a informovaly o něm i EuroZprávy.cz. Na podzim se totiž v zemi konají parlamentní volby a řada obyvatel je nespokojená se současnou politikou vládní strany Právo a Spravedlnost. Do čela protestů se postavil bývalý polský premiér a bývalý předseda Evropské komise Donald Tusk. 

Ještě v pondělí Evropský soudní dvůr (ECJ) zrušil další prvky rozsáhlé reformy polského soudnictví. Ty údajně porušují demokratické zásady bloku. Podle ECJ zveřejňování prohlášení o členství soudců ve spolcích, neziskových nadacích nebo politických stranách porušuje jejich právo na soukromí a může být zneužito k jejich ovlivňování.

Reuters upozornila, že největší bývalá komunistická země EU ztratila od nástupu strany PiS k moci v tvrdých bojích s liberálním Západem o právní stát svou pověst „plakátového dítěte demokratické transformace“. S touto pověstí ztratila i přístup k miliardám eur z fondů Evropské unie. 

„Polská reforma justice z prosince 2019 porušuje právo EU. Hodnota právního státu je nedílnou součástí samotné identity Evropské unie,“ uvedl soud v prohlášení. Žalobu podala Evropská komise, která disponuje rozpočtem EU a má za úkol prosazovat společné zákony ve všech 27 členských státech. Podle Reuters žalobu podpořily Belgie, Finsko, Dánsko, Švédsko a Nizozemsko. 

Další problém pro ECJ znamenal systém policejního dohledu nad polskými soudci, který zavedla právě vládní strana PiS. Nakonec uložil Varšavě denní pokutu ve výši 1 milionu eur za to, že tento systém ve vymezené době nerozpustila. Loni v dubnu ECJ denní sazbu snížil na 500 tisíc eur po učinění částečné nápravy. 

Problémy Evropské unie s přístupem Polska k jejím základním hodnotám jsou dlouhodobějšího rázu. Už v roce 2021 Evropská komise uváděla, že polský ústavní soud porušil unijní právní předpisy. Podle Bruselu nebyly soudy v Polsku nezávislé. Tehdy o situaci informoval server Deutsche Welle.  

Další zásadní problémy vidí Brusel i v ohledech svobody médií. Polská vláda pod vedením PiS totiž provedla několik reforem, které mohou ovlivnit nezávislost médií a pluralitu informací. Konzervativní vláda čelí i podezřením z porušování lidských práv, zejména v tématech spojených s potratovou politikou a práv LGBT+ komunity. Polsko také dlouhodobě odmítá přijímat kvóty na přerozdělování uprchlíků. 

Související

Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.

EU se může stát stejně závislou na čínských bateriích, jako byla na energii z Ruska

Podle strategického dokumentu vypracovaného španělským předsednictvím Rady EU, který má k dispozici agentura Reuters, by Evropská unie do roku 2030 mohla být stejně závislá na Číně v oblasti lithium-iontových baterií a palivových článků, jako byla v oblasti energie před konfliktem na Ukrajině na Rusku. Tato závislost na Číně by mohla mít důležité důsledky pro energetickou bezpečnost a strategickou nezávislost EU.

Více souvisejících

EU Polsko evropská komise Soudní dvůr EU Rusko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy