Polsko bude mít justici jako v Turecku? Soudci se bouří, vyšli do ulic Varšavy

Několik tisíc lidí se dnes ve Varšavě zúčastnilo "pochodu tisíce talárů", který svolali polští soudci jako tichý protest na obranu nezávislosti justice před vládnoucí stranou a vládou. Účast podle organizátorů přislíbila více než tisícovka soudců ze všech částí země a dorazili i zástupci dalších právnických profesí a také solidární soudci ze dvou desítek evropských zemí.

justice
doporučujeme

"Je nás hodně. Jsou tu představitelé prakticky všech (polských) soudů v čele s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou," prohlásil podle webu deníku Gazeta Wyborcza soudce, který vítal účastníky.

"Děkuji, že bráníte naše práva," stálo na jednom z transparentů v průvodu, ve kterém vlály i vlajky Polska a Evropské unie. Cestou od sídla nejvyššího soudu k sídlu parlamentu soudci nesli hesla protestu: "Právo na nezávislost" a "Právo na Evropu". Hodně demonstrantů šlo v talárech, jiní si je nesli přehozené přes ruku.

"Jsem v taláru, protože tu nejsem soukromě. Přijel jsem služebně, splnit přísahu, že budu plnit soudcovský slib, hájit ústavu, právo a občanská práva," řekl reportérům jeden ze soudců. "Ještě před pár měsíci jsme si nedokázali představit, že bychom se v talárech sešli na ulici. Ale odhodlání našich vládců podřídit si soudy přesahuje naši fantazii," dodal.

"Jsem soudcem odvolacího soudu v Amsterodamu, ale nepřijel jsem jako nizozemský soudce. Přijel jsem jako evropský soudce podpořit polské kolegy, kteří se bojí o svou nezávislost," řekl novinářům Maarten Feteris. "Jsme tu proto, abychom upozornili na obrovský význam právního státu a nezávislých soudů," zdůraznila rakouská soudkyně Edith Zellerová. "Francie tu nemohla chybět," dodala soudkyně Nathalie Leclercová-Garretová z Paříže. "Jsme tu proto, abychom hájili právo a zákonnost, protože to je povinností soudce," uvedl John Mac Menamin z irského nejvyššího soudu. "Nejsme politici, ale obrana práva je zásadní věc pro každého občana," dodal.

"Prosím, bojujte o nezávislost soudců, protože jsou zárukou svobod a práva," apeloval podle deníku Gazeta Wyborcza Yavuz Aidin, donedávna turecký soudce a nyní politický uprchlík. "Přijel jsem ze země, kde je právo v troskách. Jednou večer jsem si šel lehnout jako soudce, ale probudil jsem se jako terorista. Protože tak rozhodla vláda," řekl. Varoval, že soudci byli v Turecku při čistkách první na řadě, ale následovaly je statisíce lidí, kteří přišli o živobytí a mnohdy i o svobodu.

Bezprostředním důvodem dnešního pochodu se stal zákon, který minulý měsíc přijali polští poslanci hlasy vládní většiny. Ten umožňuje postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě, prosazované konzervativní vládou. Polský kabinet kritiku odmítá a tvrdí, že zákon má zabránit chaosu v justici.

"Je to ten nejostudnější zákon za poslední roky. Je zjevně v rozporu s ústavou i právem Evropské unie. Likviduje nezávislost soudů a soudců. Nemá ale smysl přesvědčovat autory zákona, protože dobře vědí, o co jde. Nezbývá než doufat, že našeho protestu si všimne Polsko a Evropa," poznamenal další z demonstrujících soudců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama