Polsko sleduje situaci na hranici s Běloruskem

Polsko sleduje situaci na hranici s Běloruskem v souvislosti s protesty kvůli výsledku prezidentských voleb v zemi i plánovanému běloruskému vojenskému cvičení, které má dnes začít poblíž hranic s Polskem a Litvou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Informoval o tom náměstek polského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz, kterého citovala agentura Reuters.

Dosavadní běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jehož vítězství ve volbách zpochybnila opozice i lidé demonstrující v ulicích, v neděli prohlásil, že Severoatlantická aliance na západní hranici Běloruska shromažďuje síly. Toto tvrzení ale NATO popřelo základě smlouvy o vojenské spolupráci.

"Sledujeme, co se děje v Bělorusku, a stejně jako všechny členské země NATO budeme sledovat, co se děje na našich hranicích - a nebudeme při tomto pozorování pasivní," řekl Skurkiewicz polské státní rozhlasové stanici. "Ani Polsko, ani další země západní Evropy se nenechají chytit do intrik, které se Lukašenko pokouší spřádat," dodal.

Polští oficiální činitelé jednali o situaci v Bělorusku s Evropskou unií a Spojenými státy. Polsko zastává názor, že by potenciální sankce EU měly být zavedeny jen proti jednotlivcům zodpovědným za použití síly a za organizování voleb, které podle Varšavy bude nutné zopakovat.

"EU by neměla zavést sankce proti Bělorusku, aniž by zemi poskytla alternativu těsných vztahů s Ruskem," řekl náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jablonski deníku Gazeta Prawna. "Samozřejmě nejde rovnou začlenit Bělorusko do zemí EU, na to je příliš brzy. Ale musí mít možnost skutečné spolupráce se zeměmi EU," dodal.

Bělorusko dnes hodlá zahájit čtyřdenní vojenské cvičení v oblasti Grodna poblíž hranic s Polskem a Litvou. Armáda má v rámci cvičení zkoušet způsoby posílení západní hranice země. Lukašenko také v sobotu uvedl, že se na západní hranici Běloruska přesune útočná brigáda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama