Polský ústavní soud zpochybnil nadřazenost unijního práva

Polský ústavní soud dnes po několika odkladech rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským, s čímž Varšava souhlasila při svém vstupu do unie v roce 2004.

Polsko, ilustrační foto

Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders v reakci na to řekl, že unijní exekutiva využije všech prostředků, aby ochránila dodržování principů práva ve všech zemích sedmadvacítky. Kritici polské národně-konzervativní vlády podle agentury Reuters varují, že zpochybňování nadřazenosti unijního práva nad národním ohrožuje polské členství v EU i stabilitu bloku samotného.

Polský ústavní soud uvedl, že členství země v Evropské unii a to, že Varšava při vstupu podepsala smlouvy o jejím fungovaní, neznamená, že země unijním soudům předala nejvyšší právní pravomoci ani to, že Polsko unii předává svou suverenitu.

Na ústavní soud se obrátil premiér Mateusz Morawiecki z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) poté, co Soudní dvůr EU letos v březnu rozhodl, že soudní reforma prosazovaná PiS může ohrozit nezávislost justice v zemi. Změny v systému soudnictví jsou dlouhodobě předmětem sváru mezi Varšavou a Bruselem. Zatímco polská vláda tvrdí, že novinky mají zvýšit efektivitu soudů a zbavit je pozůstatků komunismu, kritici v nich vidí snahu politiků PiS ovládnout polskou justici. Evropská komise zpochybňuje i nezávislost samotného ústavního soudu, kde po nástupu PiS k moci v roce 2015 většinu získali soudci loajální vůči této straně.

"Je třeba zdůraznit, že Polsko (na zásadách uvedených v ústavě Polské republiky) respektuje platné normy unijního práva v rozsahu, v jakém byly stanoveny přímo a jasně v unijních smlouvách," napsal po vynesení rozsudku mluvčí vlády Piotr Müller na twitteru. "Jasné a přehledné rozdělení těchto kompetencí je základem suverenity států a dobrého fungování Evropské unie," dodal.

Eurokomisař pro spravedlnost Reynders v Bruselu ujistil, že "jsme velmi pevni v otázce principů a využijeme všechny dostupné prostředky, abychom je ochránili". K rázným krokům vyzvali unijní exekutivu europoslanci, z nichž většina dlouhodobě kritizuje současné právní poměry v Polsku. "Vyhlášením, že smlouvy EU nejsou slučitelné s polským právem, otevřel nelegitimní polský ústavní soud zemi cestu k polexitu," prohlásil člen nejpočetnější lidovecké frakce v europarlamentu Jeroen Lenaers.

Náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta portálu onet.pl řekl, že rozsudek není cestou k polskému odchodu z EU, ale "je to cesta, která nás chrání před neopodstatněným tlakem a vydíráním ze strany unijních orgánů".

Podle právníka Michala Wawrykiewicze z iniciativy Svobodné soudy a Výboru na obranu spravedlnosti jde o rozsudek na objednávku ze strany vládnoucích politiků. "Verdikt má dodat legitimitu vládě k tomu, aby se neřídila rozhodnutími Soudního dvora EU ohledně fungování principu nezávislosti soudů a soudců".

Socialisté v europarlamentu i zástupci frakce Zelených naléhají na Evropskou komisi, aby okamžitě vůči Varšavě využila nové pravidlo umožňující zastavit unijní financování zemím porušujícím principy právního státu.

Brusel má také teoreticky možnost zahájit s Varšavou řízení kvůli porušování práva EU, což může po několika letech vést k udělením pokuty. Polsko však například finanční sankci vyměřenou za neuposlechnutí verdiktu unijní justice v české žalobě na rozšíření dolu Turów ignoruje.

Polský ústavní soud rozhodnutí o vztahu unijního práva a polského základního zákona čtyřikrát odročil. Podle některých kritiků současné polské vlády se tak dělo kvůli tomu, že Varšava chtěla vyvinout nátlak na Evropskou komisi, aby schválila plán obnovy polské ekonomiky po krizi způsobené koronavirem a uvolnila miliardy eur z unijních fondů. Agentura Bloomberg ale nyní upozornila, že nynější eskalace sporu může polský přístup k těmto penězům ohrozit.

Témata: Polsko | EU | soudy | EuroZprávy.cz

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Související:

Právě se děje

reklama