Polský vicepremiér Kaczyński ustál pokus o odvolání

Polská opozice ve středu večer v parlamentu neuspěla s pokusem odvolat z funkce vicepremiéra Jaroslawa Kaczyńského. Proti návrhu se vyslovilo 233 poslanců, pro bylo 216, Kaczyński se hlasování zdržel, informují polská média.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Kaczyński, který stojí v čele vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), je považován za nejvlivnějšího polského politika. Dlouho byl řadovým poslancem, než v říjnu během vstoupil do vlády a má coby vicepremiér na starosti bezpečnost.

Předseda opoziční Občanské koalice Borys Budka v Sejmu, dolní komoře parlamentu, řekl, že od vstupu Kaczyńského do vlády, je jediným člověkem, jehož bezpečnost se zlepšilo, on sám. "Desítky policejních vozů hlídající vaše bydliště, tisíce policistů stahovaných z celého Polska, aby vám zajistili duševní klid," řekl Budka v souvislosti s tím, že ochrana Kaczyńského v poslední době mimořádně zesílila v souvislosti s protesty po rozhodnutí ústavního soudu o zostření pravidel pro potraty.

Opozice také připomíná, že pod vedením PiS Polsko vede trvalý konflikt s Evropskou unií, a kritizuje současnou vládu za její přístup k pandemii covidu-19.

Kaczyński během svého vystoupení o své straně a jejích spojencích řekl, že "my jsme z úplně jiného světa". "Vy nejste podle všechno schopni pochopit, že někdo se opravdu dokáže řídit zájmy Polska a ne zájmy své skupiny," řekl na adresu opozice.

Jedenasedmdesátiletý Kaczyński byl v letech 2006 až 2007 polským premiérem. Nyní má ve vládě dohlíží na ministerstvy vnitra, obrany a spravedlnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama