Pondělní schůzka Merkelové se spolkovými zeměmi nebude

Německá kancléřka Angela Merkelová nebude v pondělí jednat s premiéry spolkových zemí o karanténních opatřeních a nový termín schůzky prozatím znám není. Dnes to oznámila vládní mluvčí Ulrike Demmerová, podle které nyní chce Berlín se spolkovými zeměmi upravit protiinfekční zákon tak, aby upřesnil jednotný celoněmecký postup v boji s pandemií.

O odkladu schůzky se spekulovalo a ještě před oficiálním oznámení ohlásila zrušení debaty s odvoláním na své zdroje televize ARD.

Mezi spolkovými zeměmi a ústřední vládou dlouhodobě nepanuje jednota na společném postupu proti pandemii nemoci covid-19. Merkelová kritizuje odlišný postup jednotlivých spolkových zemí, které díky vysoké míře autonomie mohou vést vlastní protikoronavirovou strategii. Kancléřce se nelíbí především neochota regionů aktivovat nouzovou brzdu, která by kvůli rostoucím infekčním číslům vrátila omezení do stavu ze začátku března. Tehdy byly otevřené jen obchody prodávající zboží denní potřeby a kadeřnictví. Na nouzové brzdě se přitom premiéři s Merkelovou dohodli, zatáhnout za ni ale nechtějí.

Merkelová nyní jedná se spolkovými zeměmi o novele protiepidemického zákona, která by spolkové vládě dala pravomoc brzdu aktivovat nehledě na regiony. Brzda by stejně jako podle ujednání s premiéry platila po překročení hranice 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. V Německu nyní činí sedmidenní průměr 110, v řadě regionů je ale epidemická situace výrazně horší.

"Spolková vláda a spolkové země se dnes shodly, že v dohodě s parlamentními frakcemi novelizují zákon o potírání infekčních chorob tak, aby upravoval jednotný postup pro situace, kdy sedmidenní průměr překročí v některém okrese stovku," řekla Demmerová. Dodala, že termín nové schůzky zatím není znám a že na příští týden není jednání vůbec připravováno.

Deník Die Welt k připravované úpravě uvedl, že součástí brzdy bude po překročení sedmidenního průměru 100 případů na 100.000 obyvatel i omezení nočního vycházení. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes řekl, že takovéto opatření zřejmě bude nevyhnutelné, aby Německo zastavilo nynější třetí vlnu pandemie. Školy, jak se dozvěděl Die Welt, by mohly ukončit prezenční výuku a začít s distanční až po přesažení hranice 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy