Portugalsko i Španělsko hlásí zlepšení epidemické situace

Portugalsko, které koncem ledna kvůli přetíženému zdravotnictví muselo požádat o zahraniční pomoc, zaznamenalo v posledních třech týdnech výrazný pokles počtu nových nákaz koronavirem. V pondělí tamní vláda oznámila nejmenší denní nárůst infikovaných od začátku října.

Portugalsko, ilustrační foto
doporučujeme

Zlepšení epidemické situace eviduje i Španělsko, kde se denní počty nových případů vrátily na úroveň koncem prosince. Právě vánoční svátky způsobily v obou zemích zhoršení epidemické situace.

Portugalské ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo za posledních 24 hodin 549 nových nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což bylo nejméně od 6. října, a 61 úmrtí v souvislosti s nákazou, což bylo nejméně od 10. listopadu. Ministerstvo uvedlo, že pokles nových případů eviduje ve všech regionech, ač jsou mezi oblastmi velké rozdíly. Nicméně už 22 dní v řadě počet nově uzdravených převyšuje denní nárůst nákaz.

Od počátku pandemie se v desetimilionovém Portugalsku potvrdilo na 798.000 nákaz koronavirem a 16.023 pacientů v souvislosti s infekcí zemřelo. Obě potřebné dávky vakcíny proti této nemoci dostalo v Portugalsku podle pondělních údajů 248.000 osob.

Většina politických stran v Portugalsku už volá po uvolňování opatření a koncem týdne má parlament jednat o případném prodloužení nouzového stavu o další dva týdny, zatím platí do 1. března.

Také Španělsko v posledních dnech hlásí výrazné zlepšení epidemické situace, která tam byla nejhorší koncem ledna, kdy počet nových případů za 14 dní na sto tisíc obyvatel dosáhl 900. V pondělí vláda oznámila 252 nových případů na 100.000 obyvatel za dva týdny, podobný údaj hlásila naposledy koncem prosince.

Některé španělské regiony v posledních dnech oznámily zmírnění restrikcí. Hlavní epidemiolog Fernando Simón ale v pondělí varoval před větším uvolňováním. Například region Kastilie-León prodlouží otevírací dobu restaurací o dvě hodiny, do desáté večer, kdy začíná noční zákaz vycházení. Galicie od pátku otevře restaurace, zatím jen do šesti večer, a povolí omezené setkávání lidí z různých domácností ve většině regionu.

Ve Španělsku platí nyní druhý nouzový stav od počátku pandemie, vyhlášen byl koncem října a trvat bude do 9. května. Od počátku pandemie se ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, potvrdilo přes 3,1 milionů nákaz koronavirem a na 67.600 pacientů v souvislosti s infekcí zemřelo. Proti koronaviru zatím Španělsko oočkovalo oběma potřebnými dávkami na 1,2 milionu lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí…

28.02.2021 15:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama