Přehledně: Otázky a odpovědi k dohodě EU s Británií. Co se změní 1. ledna 2021?

Po měsících obtížného vyjednávání uzavřely Británie s Evropskou unií ve čtvrtek dohodu o uspořádání vztahů. Ujednání ale ještě může narazit na další překážky v podobě schvalování v parlamentech zemí EU a v Británii. Vzhledem k tomu, že do konce přechodného období zbývá pouhý týden, nebude dohoda patrně do té doby plně ratifikována. To znamená, že by mohla od 1. ledna 2021 začít platit provizorně.

Brexit

Co bude následovat v Británii?

Podle oznámení britské vlády bude parlament hlasovat o dohodě 30. prosince. Poslanci stále čekají na kompletní text dohody, který by měl být podle hlavního britského vyjednavače Davida Frosta brzy zveřejněn.

Britským zákonodárcům se patrně nebude zamlouvat urychlený schvalovací proces. Schválit významnou legislativu jim obvykle trvá měsíce.

Britský premiér Boris Johnson může stále čelit revoltě stoupenců brexitu ve své straně, pro které není vyjednaná dohoda dostatečnou zárukou jasného oddělení Británie od evropského bloku.

Johnsonovi konzervativci ale mají v parlamentu většinu 80 křesel a opoziční labouristé už řekli, že dohodu podpoří. Jejich vůdce Keir Starmer oznámil, že lepší je nějaká dohoda než vůbec žádná.

Co bude následovat v EU?

Evropská komise (EK) je připravena rozeslat návrh textu dohody zbývajícím 27 členským státům. Hlavní evropský vyjednavač Michel Barnier o jejím textu informoval velvyslance zemí EU na zvláštní schůzce.

Na prostudování dokumentu si diplomaté nejspíše vyžádají dva až tři dny. Členské státy potom budou muset schválit text dohody a její provizorní aplikaci.

Vzhledem ke krátké době, která zbývá do konce roku, možná Evropský parlament (EP) nestihne dohodu schválit. Europoslanci už 21. prosince konstatovali, že i v případě uzavření dohody už nebudou mít na prostudování a schválení dokumentu dostatek času.

Mohl by Evropský parlament dohodu neschválit?

Teoreticky by mohl, byť se členské státy zavázaly k její provizorní aplikaci.

"Je to samozřejmě možné," uvedl brexitový koordinátor EP David McAllister pro server Deutsche Welle. "Ale nemyslím si, že se to stane," dodal.

Dohoda je podle něj "spravedlivá a vyvážená. Chrání zájmy Evropské unie, našich obyvatel a podniků".

"V Evropském parlamentu se mohou vyskytnout kritické připomínky," pokračoval McAllister. "To je úplně normální. Ve finále jde ale o to, shodnout se na souhlasu, či nesouhlasu."

Co se změní 1. ledna?

Formálně skončí jedenáctiměsíční přechodné období po vystoupení Británie z evropského bloku. Británie přestane být součástí jednotného unijního trhu a přestanou ji vázat pravidla a omezení platná v EU.

Dohoda o volném obchodu, pokud ji členské státy schválí, zajistí, že na výměnu zboží mezi Británií a EU nebudou uvalována žádná cla ani kvóty.

Obchodníci ale budou muset při přechodu hranic čelit celním procedurám a regulatorním kontrolám. A protože byla dohoda podepsána týden před koncem roku, nemají lidé ani podniky moc času připravit se na změny, které nastanou od 1. ledna.

Obyvatelé zemí evropského bloku i Británie už nebudou moci vzájemně využívat výhod volného pohybu k práci, životu a ke studiu.

Britové, kteří cestují do zemí EU, tam budou moci zůstat 90 dní každého půl roku. Obyvatelé zemí EU budou moci navštívit Británii maximálně na půl roku (180 dní).

Jaké jsou dlouhodobé důsledky?

EU vstupuje do neznámých vod, neboť Británie je první zemí, která unii opouští.

S vyjednanou dohodou o budoucích vztazích Británii zůstanou některé z výhod, které měla jako členský stát. Odchod z jednotného evropského trhu a celní unie ale bude mít nepochybně negativní dopady na její ekonomiku.

Podle nedávných odhadů britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) by mohl hrubý domácí produkt (HDP) Británie klesnout v dlouhodobém výhledu až o čtyři procenta oproti stavu, kdy by Spojené království zůstalo v EU.

Britská vláda však uvedla, že podobně jako s Evropskou unií uzavřela další obchodní dohody i s 58 dalšími zeměmi či územími.

Evropský soud udělil Polsku pokutu milion eur denně

27.10.2021 13:55 Soudní dvůr Evropské unie dnes udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně…

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat…

27.10.2021 12:32 Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm…

V Polsku přibylo 8361 nakažených, nejvíce od konce dubna

27.10.2021 12:03 V Polsku přibylo 8361 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvyšší počet…

Rakousko eviduje přes 4200 nově nakažených

27.10.2021 11:59 Rakousko dnes ohlásilo přes 4200 nových případů koronavirové infekce za posledních 24 hodin. Více…

Většina obyvatel EU nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí do…

27.10.2021 10:35 Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí, které si…

V Maďarsku přibylo za poslední den 3125 nakažených

27.10.2021 10:11 V Maďarsku přibylo za uplynulý den 3125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Téměř třetina okresů na Slovensku se propadne do nejvyššího stupně…

27.10.2021 09:28 Téměř třetina z celkového počtu 79 okresů na Slovensku bude od příštího týdne kvůli šíření…

V Německu se nově nakazilo koronavirem přes 23 tisíc lidí

27.10.2021 07:58 V Německu přibylo za uplynulý den 23.212 nových případů nákazy koronavirem a 114 úmrtí.

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

26.10.2021 20:57 Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do…

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

26.10.2021 17:02 Aktualizováno Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic…

Související:

Právě se děje

reklama