Převratné změny v EU? Velká debata odstartuje 9. května

Plánovanou konferenci o budoucnosti Evropy by chtěla Evropská komise (EK) zahájit 9. května, na který připadá Den Evropy. Poslancům Evropského parlamentu (EP) to dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku řekla místopředsedkyně EK a komisařka pro demokracii a demografii Dubravka Šuicaová. Do velké debaty o budoucím fungování EU a jejích institucí by se měli zapojit politici, občané i různé organizace.

"Neexistuje lepší datum, než je 9. květen," řekla dnes europoslancům Šuicaová. Cílem konference o budoucnosti Evropy by podle ní mělo být obnovení důvěry občanů v EU a posílení demokracie. Podrobné představy o podobě konference EK představí podle Šuicaové příští středu. Eurokomisařka zároveň zdůraznila, že proces musí být otevřený a nikdo by neměl předem stanovovat požadované výsledky.

S návrhem na uspořádání konference o budoucnosti Evropy přišly v listopadu Německo a Francie. Její uspořádání podpořili na svém prosincovém summitu v Bruselu i šéfové států a vlád EU.

Reformní konference by měla trvat nejméně dva roky. Podle představ Evropské komise i europoslanců by se její výsledky měly promítnout do podoby příštích voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat v roce 2024. Debatovat by se v rámci konference mělo mimo jiné o nadnárodních kandidátkách či způsobu volby příštího předsedy EK.

Nadnárodní kandidátní listiny prosazoval už před loňskými volbami neúspěšně francouzský prezident Emmanuel Macron. Výběr předsedy unijní exekutivy z takzvaných spitzenkandidátů, tedy čelných představitelů jednotlivých evropských stran, ztroskotal loni po volbách na odporu premiérů a prezidentů zemí EU.

Europoslanci se hodlají do debaty o budoucnosti EU aktivně zapojit, na plenární schůzi ve Štrasburku dnes ale zdůrazňovali, že by měli hlavní slovo mít občané ze všech koutů evropského bloku. "Je načase, aby občané EU dostali opět příležitost vést zásadní debatu o budoucnosti Evropy, abychom zformovali unii, ve které chceme společně žít," stojí v připravené rezoluci Evropského parlamentu.

Podle české europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) by to nejhorší, co by nyní mohla EU udělat, bylo "nedělat nic, pokračovat v zajetých kolejích". Konference by se mělo podle jejích představ zúčastnit co nejvíce občanů EU, především mladých lidí. Od nich by si měli politici vyslechnout, "co bychom měli dělat jinak, lépe". "Tou hnací silou musí být naši občané," dodala místopředsedkyně EP Charanzová.

Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09) ČTK řekl, že by Evropská unie teď neměla měnit své základní právní dokumenty, ale měla by se v rámci konference spíše pokusit "nalézt ochotu k tomu se shodnout". Na konci debaty by uvítal například to, kdyby se EU stala akceschopnější ve formování a prosazování svých zahraničněpolitických zájmů.

Devátý květen, kdy by měla konference začít, je Dnem Evropy, neboť v tento den v roce 1950 pronesl francouzský ministr zahraničí Robert Schuman projev o mírové spolupráci v Evropě, jenž stál na počátku evropské integrace.

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) Luděk Niedermayer Dita Charanzová (ANO) Emmanuel Macron Německo Francie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy