Prezidentské volby v Polsku se tuto neděli neuskuteční

Prezidentské volby v Polsku, které se podle původních plánů měly konat tuto neděli, se uskuteční v pozdějším termínu. Ve středu pozdě večer se na tom dohodl předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński s Jaroslawem Gowinem, šéfem menšího koaličního uskupení Dohoda. Informovala o tom polská agentura PAP.

Přidejte svůj názor

Andrzej Duda
doporučujeme

Kdy budou Poláci volit novou hlavu státu, tak zatím není jasné. Ve společném prohlášení, které podepsali Kaczyński s Gowinem, se k tomu píše, že poté, co polský nejvyšší soud volby naplánované na 10. května prohlásí za neplatné, předsedkyně dolní komory parlamentu "vyhlásí nové prezidentské volby v prvním možném termínu".

Podle portálu 300polityka.pl se jako možném novém termínu hlasování nyní uvažuje o 12. červenci. Kandidáti, které volební komise zaregistrovala pro volby původně plánované na tuto neděli, prý ve hře budou moci zůstat.

"Zítra (ve čtvrtek) se probudíme v novém světě, ve kterém každý, hlavně právníci, bude muset přezkoumat, co to (Kaczyński s Gowinem) vykoumali," řekl v televizi TVN24 politolog Radoslaw Markowski.

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se vzhledem k epidemii covidu-19 uskuteční korespondenčně. O tomto způsobu voleb, který doposud mohli využívat například jen postižení lidé, má ve čtvrtek hlasovat Sejm, dolní komora parlamentu. Gowinovo uskupení slíbilo, že novelu volebního zákona podpoří. Až do dnešního večera přitom nebylo jasné, jak se jeho poslanci při hlasování zachovají, a hrozila tak krize ve vládnoucím uskupení, která by ještě prohloubila nynější chaos na polské politické scéně.

"Ukázalo se, že odpor gowinowců byl natolik silný, že zítra (ve čtvrtek) by se muselo rozpadnout vládnoucí uskupení, a pro Jaroslawa Kaczyńského jediným způsobem, jak z toho všeho vyjít s tváří, je udělat tyto volby neplatnými," okomentoval v TVN24 situaci politolog Marek Migalski, který v minulosti působil jako europoslanec zvolený za PiS.

Ve volbách se o další funkční období uchází současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Podle politologa Markowského v důsledku dohody z dnešního večera ztratí, protože byl favoritem květnových voleb. "A to, co bude za několik měsíců, nikdo neví," podotkl Markowski.

Polská opozice, ombudsman, ale i různé mezinárodní organizace jsou proti tomu, aby se volby prezidenta konaly výhradně korespondenčně. Obávají se možného porušení pravidel pro spravedlivé hlasování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 10:32 V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Le Penová pod tlakem. Šéfka krajní pravice řeší neúspěchy i potíže ve…

03.07.2020 10:16 Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová se minulý víkend, kdy se uskutečnilo druhé kolo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy