Prezidentské volby v Polsku se tuto neděli neuskuteční

Prezidentské volby v Polsku, které se podle původních plánů měly konat tuto neděli, se uskuteční v pozdějším termínu. Ve středu pozdě večer se na tom dohodl předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński s Jaroslawem Gowinem, šéfem menšího koaličního uskupení Dohoda. Informovala o tom polská agentura PAP.

Andrzej Duda
doporučujeme

Kdy budou Poláci volit novou hlavu státu, tak zatím není jasné. Ve společném prohlášení, které podepsali Kaczyński s Gowinem, se k tomu píše, že poté, co polský nejvyšší soud volby naplánované na 10. května prohlásí za neplatné, předsedkyně dolní komory parlamentu "vyhlásí nové prezidentské volby v prvním možném termínu".

Podle portálu 300polityka.pl se jako možném novém termínu hlasování nyní uvažuje o 12. červenci. Kandidáti, které volební komise zaregistrovala pro volby původně plánované na tuto neděli, prý ve hře budou moci zůstat.

"Zítra (ve čtvrtek) se probudíme v novém světě, ve kterém každý, hlavně právníci, bude muset přezkoumat, co to (Kaczyński s Gowinem) vykoumali," řekl v televizi TVN24 politolog Radoslaw Markowski.

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se vzhledem k epidemii covidu-19 uskuteční korespondenčně. O tomto způsobu voleb, který doposud mohli využívat například jen postižení lidé, má ve čtvrtek hlasovat Sejm, dolní komora parlamentu. Gowinovo uskupení slíbilo, že novelu volebního zákona podpoří. Až do dnešního večera přitom nebylo jasné, jak se jeho poslanci při hlasování zachovají, a hrozila tak krize ve vládnoucím uskupení, která by ještě prohloubila nynější chaos na polské politické scéně.

"Ukázalo se, že odpor gowinowců byl natolik silný, že zítra (ve čtvrtek) by se muselo rozpadnout vládnoucí uskupení, a pro Jaroslawa Kaczyńského jediným způsobem, jak z toho všeho vyjít s tváří, je udělat tyto volby neplatnými," okomentoval v TVN24 situaci politolog Marek Migalski, který v minulosti působil jako europoslanec zvolený za PiS.

Ve volbách se o další funkční období uchází současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Podle politologa Markowského v důsledku dohody z dnešního večera ztratí, protože byl favoritem květnových voleb. "A to, co bude za několik měsíců, nikdo neví," podotkl Markowski.

Polská opozice, ombudsman, ale i různé mezinárodní organizace jsou proti tomu, aby se volby prezidenta konaly výhradně korespondenčně. Obávají se možného porušení pravidel pro spravedlivé hlasování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama