"Pryč s vládou misogynů." V Polsku pokračovaly demonstrace proti zpřísnění zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy podle agentury AFP demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň.

Polská policie
doporučujeme

"Máme právo protestovat," skandoval dav v odpovědi na policejní výzvy k rozchodu poté, co demonstrantky zablokovaly centrum Varšavy. Na akci uspořádanou pod heslem "Ve jménu matky, dcery a sestry" přišli lidé s transparenty s nápisy typu "Bojuj jako holka", "Neříkej mi, jak mám žít" "Pryč s vládou misogynů (mužů, kteří nenávidí ženy)". Vidět byly také duhové vlajky, které jsou symbolem hnutí za práva sexuálních menšin, a symboly ženského protestu. Hodně lidí mělo sebou podle listu Gazeta Wyborcza lyžařské brýle, aby se ochránili před slzným plynem.

Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se podle zpravodajského serveru Onet konaly také v dalších polských městech: Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích. Organizátorky přislíbily akce v desítkách měst.

Podobné protesty se v zemi pořádají od 22. října, kdy ústavní soud dospěl k závěru, že současná podoba protipotratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud odmítl tu část tohoto právního aktu, která umožňuje přerušení těhotenství při vážných vývojových vadách plodu. Na ně přitom v minulých letech připadalo 98 procent legálních potratů v zemi. Nyní by měly být povoleny jen interrupce při ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Agentura AP dnes označila protestní hnutí za největší od pádu komunismu před 30 lety.

Verdikt nejvyššího justičního orgánu tento čtvrtek kritizoval Evropský parlament. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici. Polský ústavní soud je totiž složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), jež se o zpřísnění zákazu interrupcí zasazovala. Šéfka polského ústavního soudu Julia Przylembská usnesení europoslanců odmítla jako pokus zasahovat do polských vnitřních záležitostí.

Při předchozích demonstracích proti rozhodnutí ústavního soudu, jež zákon o interrupcích zpřísňuje, došlo v Polsku i ke střetům protestujících s pořádkovými silami. Policie také řadu účastníků zatkla a obvinila z porušování zákazu shromažďování, vyhlášeného v rámci opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 12:10 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 11:52 Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

21.01.2021 11:48 Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama