Rakousko čeká ještě tvrdší lockdown. Mají se zavřít školy i nákupní centra

Kvůli nepříznivé epidemické situaci se rakouská vláda chystá dále zpřísnit opatření proti šíření koronaviru. Podle zpravodajského serveru oe24.at budou od úterý uzavřeny školy a nákupní centra, omezí se také služby a možnost sdružování lidí. Vláda má nová opatření oznámit v sobotu. Země dnes zaznamenala další rekord v počtu nově nakažených.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Důvodem ke zpřísnění je skutečnost, že dosavadní restrikce společenských akcí i gastronomie, které vláda přijala před deseti dny, nepřinesly snížení denních přírůstků nakažených ani počtu hospitalizovaných s nemocí covid-19. Zdravotnickému systému proto hrozí kolaps.

Za posledních 24 hodin přibylo v bezmála devítimilionovém Rakousku 9568 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od počátku epidemie v zemi. Dosavadním maximem bylo 9262 případů ohlášených ve čtvrtek. S covidem-19 zemřelo v uplynulém dnu dalších 53 lidí, čímž celková bilance obětí vzrostla na 1661. Více než 3900 nakažených je nyní v nemocnici, z nich 567 na jednotkách intenzivní péče.

Všechny školy mají být podle vládních plánů uzavřeny a přejdou na dálkovou výuku, v provozu zůstanou patrně pouze školky. Vláda se podle OE24.at rovněž usnesla, že zavře nákupní centra, přičemž o uzavření dalších obchodů se údajně dál diskutuje.

Zavřít budou muset také některé služby, jako jsou kosmetické či masážní salóny. O kadeřnictvích se stále jedná. Omezeny budou i společenské kontakty - lidé se nebudou smět stýkat se členy další domácnosti jako dosud, nýbrž už jen s jednou další osobou.

Dotčená odvětví budou moci žádat od státu kompenzaci ve výši 80 procent obratu v porovnání s minulým rokem.

Kabinet kancléře Sebastiana Kurze má oznámit nová opatření na tiskové konferenci v sobotu v 17:00. Platná mají být od úterka. Server upozorňuje, že plán restrikcí může ještě doznat určitých změn, neboť vládní koalice o některých bodech stále jedná.

V Polsku za poslední den přibylo 24.051 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 419 úmrtí. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví. O den dříve to bylo 22.683 nových případů, nicméně dnešní údaje nejsou rekordní, uvedl zpravodajský server Onet s tím, že dosud nejvyšší denní přírůstek případů byl 7. listopadu, kdy činil 27.875 a 445 úmrtí.

Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel nakazilo 665.547 lidí, z nichž 9499 nákaze podlehlo.

V nemocnicích je aktuálně hospitalizováno 22.298 pacientů s covidem-19, z nichž více než dvě tisícovky jsou napojeny na ventilátory. K dispozici tak v rámci celého Polska zůstává více než 12.000 volných lůžek a více než 600 ventilátorů. Poradce premiéra Mateusze Morawieckého, profesor Andrzej Horban v Rádiu Zet označil nynější situaci za "delikátní rovnováhu" s koronavirem, což umožňuje uniknout tvrdé uzávěře s dopady na ekonomiku, a nevyloučil, že stávající opatření proti šíření nákazy by se mohla zmírnit v období Vánoc, pokud bude společnost ukázněně plnit pokyny a doporučení.

"Nic nám nekleslo, ale ani nestouplo, což potěší. Jsme momentálně na něčem jako náhorní rovina. A závisí jen na nás, zda se vrátíme k prudce rostoucí křivce, anebo naštěstí počet nakažených začne klesat. Denní přírůstek 20.000 je obrovské číslo, to vskutku není malá epidemie," zdůraznil Horban. Některá omezení by podle něj bylo možné odvolat, kdyby denní přírůstky klesly k 10.000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

02.12.2020 10:51 Aktualizováno Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v…

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 10:31 Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá.…

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 08:25 Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama