Rakousko chystá přestavbu Hitlerova rodného domu, zmizí fasády pozměněné nacisty

Z rodného domu Adolfa Hitlera v rakouském městě Braunau am Inn zmizí veškeré části fasády, které pozměnili nacisté. Počítá s tím vítězný architektonický návrh na přestavbu kontroverzní budovy, který dnes ve Vídni představil ministr vnitra Karl Nehammer.

Rodný dům Adolfa Hitlera se nachází v hornorakouském městě Braunau am Inn, kde se v minulosti nacházel hostinec s přístavbou a pokoji k pronájmu.
doporučujeme

Rekonstrukce, po níž bude stavba sloužit jako policejní stanice, vyjde podle agentury APA na zhruba pět milionů eur (133 milionů korun). Hotova má být do konce roku 2022.

"Rakousko pro tuto cestu vypořádání se s vlastní historii potřebovalo dlouhý čas. Ale teď jsme na správné cestě," je přesvědčen Nehammer, podle něhož zcela úmyslně na budově nebude žádná připomínka toho, že se zde v roce 1889 Hitler narodil. Rakouské úřady se dlouhodobě obávají, aby se objekt nestal pomyslným poutním místem pro pravicové radikály.

I proto u poroty uspěl návrh rakouského architektonického studia Marte.Marte, který počítá s tím, že dům nebude navenek nikterak vynikat. "Jednoduchost projektu byla tím, co nás všechny v porotě přesvědčilo," poznamenal dnes její šéf Robert Wimmer. K původnímu objektu má v příštích letech přibýt i dvojice menších novostaveb, informuje ORF.

V domě v obci u hranic s Německem strávil Hitler první měsíce svého života. Krátce po anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili nacisté dům za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. V roce 1952 získala nemovitost v restituci rodina Pommerů, která ji od počátku 70. let pronajímala rakouské vládě.

Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny, v dalších letech byla prázdná. Rakouská vláda se ji nakonec přes odpor rodiny Pommerů rozhodla vyvlastnit. Jako odškodné zaplatil stát po soudní při kolem 800.000 eur (21,3 milionu korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé si během koronakrize ověřovali informace, dezinformátoři mají různé…

09.07.2020 22:12 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace a šíření fake news je jeden z nejpalčivějších problémů poslední doby.…

Na Baleárských ostrovech se budou znovu muset nosit roušky

09.07.2020 21:52 Turisty oblíbené Baleárské ostrovy, kam patří i Mallorca a Ibiza, chtějí po víkendu zavést povinné…

Rakousko zavede semaforový covidový systém na úrovni svých okresů

09.07.2020 21:43 Rakousko zavede semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý okres…

Kaczyński obvinil zahraniční média, že se vměšují do voleb

09.07.2020 21:22 Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraniční média z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy