
Zítra uplyne 82 let od začátku operace Barbarossa. Spustili ji Němci dne 22. června 1941 a stála životy milionů vojáků na sovětské i německé straně. Německo rozpoutalo brutální válku na východní frontě, kterou nakonec prohrálo. Takzvaná Velká vlastenecká válka za sebou nechala desítky milionů mrtvých vojáků a civilistů.
Když se vůdce nacistického Německa Adolf Hitler chystal zaútočit na Sovětský svaz, dobyl už značnou část Evropy. Ještě na podzim 1939 padla Varšava, během jara 1940 postupně dobýval Dánsko, Norsko, Belgii, Lucembursko, Nizozemsko, a nakonec celou Francii. Československo přeměnil v Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát. Během dubna 1941 si Třetí říše ve spolupráci s Itálií a Maďarskem podrobila Jugoslávii a pevninské Řecko a začátkem června padlo Řecko úplně po výsadkové invazi na Krétu.
Útok na Sovětský svaz byl pomyslnou třešničkou na dortu. Hitlerově touze po „životním prostoru“ a nenávisti vůči bolševickému režimu pomohl sovětský diktátor Josif Stalin rozsáhlými čistkami ve velení Rudé armády. Probíhaly už ve 30. letech, nicméně ještě roku 1941 Stalin nechal tajně popravit nebo uvěznit 11 nejvyšších velitelů.
Moskva a Berlín před útokem na Polsko podepsaly pakt o neútočení Molotov-Ribbentrop. Stalin tak zůstával ve větším klidu, protože nevěřil, že by se Hitler v blízké době odhodlal k tak masivnímu útoku, jaký byl k porážce SSSR zapotřebí. Zatímco si německá strana vytvořila své plány, ta sovětská žádné neměla. Hitler podepsal tajný rozkaz číslo 21 o přípravě na operaci dne 18. prosince 1940.
Dne 22. června 1941 odstartovala operace Barbarossa. Nutno podotknout, že neútočili jen Němci. Po jejich boku stály armády Rumunska, Finska, Itálie, Maďarska a Slovenska. Hranici překročilo 3,8 milionu vojáků rozdělených podle směru útoků Jih, Střed a Sever. Vedle nich mělo Rudou armádu zlikvidovat přes 3500 tanků a až 5000 letadel. Sověti měli také obrovskou armádu, nikoliv však připravenou.
Jak uvedl list New York Times, ruská slepota pokračovala i po útoku. Časně ráno volal sovětský maršál Georgij Žukov Stalinovi s tím, že Němci bombardovali Sevastopol a Oděsu. Podle Stalina byly útoky jen provokací namířenou proti Moskvě ze strany německých generálů.
Rusům všechno došlo až v momentu, kdy německý velvyslanec hrabě von Schulenberg nastoupil do Kremlu za sovětským ministrem zahraničí Vjačeslavem Molotovem. Obvinil Moskvu z toho, že podkopává postavení Německa v Evropě a soustřeďuje všechny své síly v pohotovosti na německých hranicích a chystá se Německo napadnout.
„Je to válka. Vaše letadla právě bombardovala asi deset vesnic. A pak pateticky dodal: ‚Myslíte si, že jsme si to zasloužili?‘,“ řekl údajně Molotov německému velvyslanci.
Pro Němce byl začátek invaze velmi úspěšný. Sovětské jednotky neustále ustupovaly a Ukrajinci s Bělorusy a občany pobaltských zemí většinou německé jednotky vítali coby osvoboditele. Že se v nich šeredně spletli, ukázaly hned následující týdny, kdy Němci prokázali nulové slitování a podle ideje o podřízenosti slovanských národů je začali bez výjimky vyvražďovat.
Sovětská města padala jedno po druhém – dnešní ukrajinská metropole Kyjev padla 20. září 1941, běloruský Minsk pro změnu už po jednom týdnu bojů dne 29. června. Deset dní po dobytí Kyjeva už Němci byli připraveni k útoku na Moskvu. V říjnu začala operace Tajfun, která znamenala první německou porážku na východní frontě a postupně i zvrat v průběhu celé druhé světové války.
Hitler chtěl dobýt Moskvu ještě téhož roku, což se mu nepodařilo. Německé jednotky byly zoufale nepřipravené na válku v zimě a brzdila je logistika – zásobovací trasy měřily přes tisíc kilometrů, bylo nutné přebudovávat železnice na evropský rozvor vlaků.
Válka na východní frontě, lépe známá jako Velká vlastenecká válka, se postupně změnila v „mlýnek na maso“. Zemřely desítky milionů lidí – vojáků i civilistů. Civilní ztráty činily až 15 milionů mrtvých, v Rudé armádě padlo cca 11 milionů mužů a Němci jich ztratili 5 milionů.
Související

80 let od nejničivějšího útoku na Japonsko. USA jeho brutalitou předčily i svržení atomových bomb

80 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Co to dnes pro nás znamená?
II. světová válka , nacisté , Německo , Sovětský svaz , historie , Adolf Hitler , Josif Stalin
Aktuálně se děje
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
včera
Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.
Zdroj: Libor Novák