
Zítra uplyne 82 let od začátku operace Barbarossa. Spustili ji Němci dne 22. června 1941 a stála životy milionů vojáků na sovětské i německé straně. Německo rozpoutalo brutální válku na východní frontě, kterou nakonec prohrálo. Takzvaná Velká vlastenecká válka za sebou nechala desítky milionů mrtvých vojáků a civilistů.
Když se vůdce nacistického Německa Adolf Hitler chystal zaútočit na Sovětský svaz, dobyl už značnou část Evropy. Ještě na podzim 1939 padla Varšava, během jara 1940 postupně dobýval Dánsko, Norsko, Belgii, Lucembursko, Nizozemsko, a nakonec celou Francii. Československo přeměnil v Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát. Během dubna 1941 si Třetí říše ve spolupráci s Itálií a Maďarskem podrobila Jugoslávii a pevninské Řecko a začátkem června padlo Řecko úplně po výsadkové invazi na Krétu.
Útok na Sovětský svaz byl pomyslnou třešničkou na dortu. Hitlerově touze po „životním prostoru“ a nenávisti vůči bolševickému režimu pomohl sovětský diktátor Josif Stalin rozsáhlými čistkami ve velení Rudé armády. Probíhaly už ve 30. letech, nicméně ještě roku 1941 Stalin nechal tajně popravit nebo uvěznit 11 nejvyšších velitelů.
Moskva a Berlín před útokem na Polsko podepsaly pakt o neútočení Molotov-Ribbentrop. Stalin tak zůstával ve větším klidu, protože nevěřil, že by se Hitler v blízké době odhodlal k tak masivnímu útoku, jaký byl k porážce SSSR zapotřebí. Zatímco si německá strana vytvořila své plány, ta sovětská žádné neměla. Hitler podepsal tajný rozkaz číslo 21 o přípravě na operaci dne 18. prosince 1940.
Dne 22. června 1941 odstartovala operace Barbarossa. Nutno podotknout, že neútočili jen Němci. Po jejich boku stály armády Rumunska, Finska, Itálie, Maďarska a Slovenska. Hranici překročilo 3,8 milionu vojáků rozdělených podle směru útoků Jih, Střed a Sever. Vedle nich mělo Rudou armádu zlikvidovat přes 3500 tanků a až 5000 letadel. Sověti měli také obrovskou armádu, nikoliv však připravenou.
Jak uvedl list New York Times, ruská slepota pokračovala i po útoku. Časně ráno volal sovětský maršál Georgij Žukov Stalinovi s tím, že Němci bombardovali Sevastopol a Oděsu. Podle Stalina byly útoky jen provokací namířenou proti Moskvě ze strany německých generálů.
Rusům všechno došlo až v momentu, kdy německý velvyslanec hrabě von Schulenberg nastoupil do Kremlu za sovětským ministrem zahraničí Vjačeslavem Molotovem. Obvinil Moskvu z toho, že podkopává postavení Německa v Evropě a soustřeďuje všechny své síly v pohotovosti na německých hranicích a chystá se Německo napadnout.
„Je to válka. Vaše letadla právě bombardovala asi deset vesnic. A pak pateticky dodal: ‚Myslíte si, že jsme si to zasloužili?‘,“ řekl údajně Molotov německému velvyslanci.
Pro Němce byl začátek invaze velmi úspěšný. Sovětské jednotky neustále ustupovaly a Ukrajinci s Bělorusy a občany pobaltských zemí většinou německé jednotky vítali coby osvoboditele. Že se v nich šeredně spletli, ukázaly hned následující týdny, kdy Němci prokázali nulové slitování a podle ideje o podřízenosti slovanských národů je začali bez výjimky vyvražďovat.
Sovětská města padala jedno po druhém – dnešní ukrajinská metropole Kyjev padla 20. září 1941, běloruský Minsk pro změnu už po jednom týdnu bojů dne 29. června. Deset dní po dobytí Kyjeva už Němci byli připraveni k útoku na Moskvu. V říjnu začala operace Tajfun, která znamenala první německou porážku na východní frontě a postupně i zvrat v průběhu celé druhé světové války.
Hitler chtěl dobýt Moskvu ještě téhož roku, což se mu nepodařilo. Německé jednotky byly zoufale nepřipravené na válku v zimě a brzdila je logistika – zásobovací trasy měřily přes tisíc kilometrů, bylo nutné přebudovávat železnice na evropský rozvor vlaků.
Válka na východní frontě, lépe známá jako Velká vlastenecká válka, se postupně změnila v „mlýnek na maso“. Zemřely desítky milionů lidí – vojáků i civilistů. Civilní ztráty činily až 15 milionů mrtvých, v Rudé armádě padlo cca 11 milionů mužů a Němci jich ztratili 5 milionů.
Související

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců
II. světová válka , nacisté , Německo , Sovětský svaz , historie , Adolf Hitler , Josif Stalin
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 2 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 2 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 3 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 4 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 5 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 5 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 6 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 6 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 8 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 9 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera
Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
V několika ukrajinských městech včetně Kyjeva, Lvova, Dnipra a Oděsy se v úterý 22. července konaly masové demonstrace. Důvodem byl nový zákon, který podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj a který podle kritiků ohrožuje nezávislost klíčových protikorupčních institucí země – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).
Zdroj: Libor Novák