Rakousko rozšíří povinnost nosit roušky, epidemie covid-19 se zhoršuje ve Švýcarsku

V Rakousku se kvůli šíření koronaviru od pondělí zpřísní pravidla nošení roušek. Lidé si budou muset ústa a nos znovu zakrývat v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech či ve školách. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Omezena bude opět i kapacita veřejných akcí.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Začíná to být opět vážné," uvedl podle OE24.at kancléř Kurz. Zdůraznil, že vláda očekávala, že se situace kolem koronaviru s příchodem podzimu opět zhorší. "Právě tato situace teď nastala," řekl.

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 580 potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví informovalo dokonce o 664 případech. Zhruba polovinu z dnes ohlášených případů odhalili zdravotníci v hlavním městě Vídni.

Nová opatření budou platit od nedělní půlnoci na celém území Rakouska. Lidé budou muset roušky opět nasadit v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech a všude, kde přichází do kontaktu prodejce se zákazníkem. Děti budou muset roušky nosit ve školách mimo učebnu. Nos a ústa si budou muset opět zakrývat i zaměstnanci restaurací, kaváren a hospod. Hosty budou moci přitom obsluhovat jen na místech k sezení.

Akce budou mít v Rakousku od pondělí omezenou kapacitu. Pokud nebudou mít lidé vyhrazená k místa k sezení, bude jich moci být uvnitř maximálně 50 a venku nanejvýš 100. Na velkých akcích s vyhrazeným sezením bude kapacita uvnitř omezená na 1500 a venku na 3000.

Na čtyřstupňovém koronavirovém semaforu zůstává zatím většina Rakouska v zelené zóně s nízkým rizikem nákazy. Ve žluté kategorii se středním rizikem jsou nyní Vídeň, přilehlý okres Korneuburg, Vídeňské Nové Město, Štýrský Hradec, Innsbruck a tyrolské okresy Kufstein a Schwaz.

Cílem nových opatření je podle Kurze zamezit rozsáhlé uzávěře s dopadem na hospodářství jako na jaře. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober označil situaci za "vážnou". Upozornil, že se ale zhoršuje i v okolních zemích, a na prvním místě přitom jmenoval Česko.

V osmimilionovém Rakousku se od počátku epidemie nakazilo koronavirem téměř 32.000 lidí. V současnosti je jich infikovaných asi 4800. S covidem-19 zemřelo 750 pacientů.

Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 528 případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od první poloviny dubna, informoval dnes server 20minuten. Denní přírůstky v alpské zemi rostou setrvale od počátku července. V kantonu Fribourg se virus začal šířit v domově důchodů, kde od minulého týdne zemřelo již sedm seniorů.

Švýcarsko, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38.000 lidí. Společně tyto země od počátku epidemie zaznamenaly podle Spolkového zdravotního úřadu (BAG) více než 46.000 případů nákazy virem SARS-CoV-2. S covidem-19 zemřelo 1740 pacientů.

Za posledních 24 hodin zaznamenalo Švýcarsko 528 nových případů nákazy. Vyšší byl denní přírůstek naposledy 11. dubna. Počet případů ale roste setrvale celé léto. Nejhorší situace je ve velkých městech. Například ve středu, kdy Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových zemí, se na něm ocitla také Ženeva.

Agentura AFP dnes upozornila na případ z města Siviriez v kantonu Fribourg na západě Švýcarska, kde se koronavirus dostal mezi klienty místního domova pro seniory. Od minulého týdne jich tu sedm s covidem-19 zemřelo. Dalších 34 seniorů a 19 zaměstnanců se v zařízení koronavirem nakazilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta na Slovensko se komplikuje. V platnosti jsou nová omezení

18.09.2020 11:09 Aktualizováno Při cestování z Česka na Slovensko začala dnes dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru.…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 10:29 Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Vládní mluvčí připustil předčasné volby či menšinovou vládu v Polsku

18.09.2020 09:35 Polsko by možná čekají předčasné parlamentní volby, případně by nacionalistická strana Právo a…

Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

18.09.2020 09:08 Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama