Rakušané musí nově s rouškami do supermarketů, opatření zpřísňuje i Anglie

Kvůli nárůstu počtu nakažených platí v Rakousku ode dneška opět povinnost nosit roušku v obchodech s potravinami, zdravotnických zařízeních či na úřadech. Mimořádné kroky na jižních hranicích zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí byly ale kvůli právním nejasnostem odloženy, informovala agentura APA.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Nošení ochranných pomůcek je ode dneška v Rakousku povinné v supermarketech, řeznictvích a dalších obchodech s potravinami, dále v bankách, na úřadech, poštách, v nemocnicích, lékařských ordinacích či domovech s pečovatelskou službou. Povinnost platí také v kostelech při bohoslužbách, na kulturních akcích v uzavřených prostorech či na shromážděních, kde není možné udržovat vzájemný odstup alespoň jeden metr.

Dosud si Rakušané museli nasadit roušku při vstupu do lékáren, prostředků hromadné dopravy či taxíku. V nemocnicích, u lékaře či na kulturních akcích byly dosud tyto ochranné pomůcky doporučené.

Vláda rozhodla o zpřísnění koronavirových opatření v úterý. Ve středu je rozšířila také o povinnost nosit roušky na benzínových pumpách a v pekařstvích.

Podle ministerstva zdravotnictví v květnu a v červnu přibývalo denně méně než 50 nově infikovaných osob, v posledních třech týdnech ale přírůstků bylo téměř každý den více než sto. Ve čtvrtek zaznamenaly úřady 170 nově nakažených, čímž celková bilance stoupla na 20.099. S nemocí covid-19 zemřelo v Rakousku dosud 711 lidí, informuje oe24.at. Nejhůře postiženým okresem je dolnorakouský Horn u hranic s Českem, kde na 10.000 obyvatel vychází 10,3 nakažených.

Kvůli právním nejasnostem se ale odsouvá původně plánované zpřísnění pravidel pro vstup osob z rizikových zemí. Vstoupit do Rakouska měli mít poleno pouze ti, kteří se prokáží negativním testem na koronavirus vystavený některou z laboratoří, jejichž certifikaci Rakousko uznává. Cestující si podle vládních plánů také neměli mít možnost vybrat mezi testem a 14denní karanténou - ta má být napříště povinná pro všechny přijíždějící z rizikových zemí. Zesílen má být i karanténní dohled. Opatření mělo dopadnout zejména na rakouské občany s původem v balkánských zemích, které momentálně zažívají druhou vlnu nákazy.

Odklad přichází poté, co ve středu rakouský ústavní soud rozhodl, že část vládních opatření proti šíření koronavirové nákazy byla v rozporu se základním zákonem.

V Anglii se dnes rozšířil seznam míst, kde lidé musí mít zakrytá ústa a nos kvůli riziku šíření koronaviru. Kromě dopravních prostředků tato povinnost platí už i v obchodech, nákupních centrech, na nádražích nebo v bankách. Vláda věří, že "drtivá většina lidí" bude zpřísněný režim dodržovat, některé obchodní řetězce ale podle deníku The Daily Telegraph neplánovaly ve svých prodejnách opatření vymáhat.

Dosud bylo v Anglii používání roušek nařízené jen v prostředcích hromadné dopravy a ve zdravotnických zařízeních, a to od poloviny června. Změnu pravidel ohlásila vláda ve čtvrtek s tím, že zaměstnanci obchodů mohou zákazníky s odhaleným obličejem z prodejny vykázat. Takovým lidem zároveň hrozí pokuta až 100 liber (2900 Kč), výjimku mají pouze děti do deseti let a osoby se specifickými zdravotními problémy.

Opatření není reakcí na zhoršení epidemické situace, která je v Británii od konce června stabilizovaná. Ve zbylých částech Spojeného království se pravidla kolem nošení roušek vyvíjí odlišně. Zatímco ve Skotsku je musí mít nakupující nasazené už od 10. července, od lidí ve Walesu a Severním Irsku se to zatím nevyžaduje.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Britů s povinným nošením roušek na veřejných místech nemá problém. Web inews zároveň informuje, že jen zhruba dvě třetiny ze 2000 dotázaných v čerstvé sondáži uvedlo, že "vždy nebo většinu času" dodržovali nařízení v hromadné dopravě. Skoro čtvrtina respondentů prý zatím pokrývku obličeje vůbec nepoužívala.

Náměstkyně na britském ministerstvu zdravotnictví Helen Whatelyová dnes ve vysílání televize BBC vyjádřila očekávání, že "drtivá většina lidí" bude roušky v obchodech nosit. "Víme, že lidé se budou chovat zodpovědně a budou obličejové masky nosit," prohlásila.

Whatelyová nečeká, že by u každého případu porušení pravidel měla zasahovat policie. "To by samozřejmě bylo nemístné," řekla. Vláda ve čtvrtečním oznámení doporučila pracovníkům obchodů či bank, aby činili kroky "v zájmu prosazování dodržování zákona". Řetězec obchodů s potravinami Sainsbury's a síť kaváren Costa Coffee nicméně uvedly, že jejich zaměstnanci se nebudou zabývat zákazníky bez roušek. Společnost Asda zase označila vymáhání nařízení za "zodpovědnost příslušných úřadů".

Povinné nošení roušek je v Británii zaváděno ve snaze předejít novému rozmachu epidemie covidu-19, která byla na jaře spojena se stovkami úmrtí denně a která přivedla britské zdravotnictví na pokraj kolapsu. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s koronavirem registruje přes 45.000 úmrtí, od začátku jejího šíření v zemi se infekce potvrdila u skoro 300.000 lidí.

Bilance nakažených i mrtvých má Británie nejhorší z celé Evropy pokud jde o absolutní hodnoty. Od začátku července se zde ale průměrný denní počet hlášených obětí drží pod stovkou, zatímco bilance nových nákaz jen jednou za poslední měsíc překročila 1000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Berlín hledá nové jméno pro Mouřenínovu ulici, kde je ambasáda ČR

12.08.2020 11:50 Stejně jako jiné světové metropole, tak i Berlín přemýšlí o přejmenování některých míst, jejichž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama