Rakušané musí nově s rouškami do supermarketů, opatření zpřísňuje i Anglie

Kvůli nárůstu počtu nakažených platí v Rakousku ode dneška opět povinnost nosit roušku v obchodech s potravinami, zdravotnických zařízeních či na úřadech. Mimořádné kroky na jižních hranicích zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí byly ale kvůli právním nejasnostem odloženy, informovala agentura APA.

Covid-19, ilustrační foto

Nošení ochranných pomůcek je ode dneška v Rakousku povinné v supermarketech, řeznictvích a dalších obchodech s potravinami, dále v bankách, na úřadech, poštách, v nemocnicích, lékařských ordinacích či domovech s pečovatelskou službou. Povinnost platí také v kostelech při bohoslužbách, na kulturních akcích v uzavřených prostorech či na shromážděních, kde není možné udržovat vzájemný odstup alespoň jeden metr.

Dosud si Rakušané museli nasadit roušku při vstupu do lékáren, prostředků hromadné dopravy či taxíku. V nemocnicích, u lékaře či na kulturních akcích byly dosud tyto ochranné pomůcky doporučené.

Vláda rozhodla o zpřísnění koronavirových opatření v úterý. Ve středu je rozšířila také o povinnost nosit roušky na benzínových pumpách a v pekařstvích.

Podle ministerstva zdravotnictví v květnu a v červnu přibývalo denně méně než 50 nově infikovaných osob, v posledních třech týdnech ale přírůstků bylo téměř každý den více než sto. Ve čtvrtek zaznamenaly úřady 170 nově nakažených, čímž celková bilance stoupla na 20.099. S nemocí covid-19 zemřelo v Rakousku dosud 711 lidí, informuje oe24.at. Nejhůře postiženým okresem je dolnorakouský Horn u hranic s Českem, kde na 10.000 obyvatel vychází 10,3 nakažených.

Kvůli právním nejasnostem se ale odsouvá původně plánované zpřísnění pravidel pro vstup osob z rizikových zemí. Vstoupit do Rakouska měli mít poleno pouze ti, kteří se prokáží negativním testem na koronavirus vystavený některou z laboratoří, jejichž certifikaci Rakousko uznává. Cestující si podle vládních plánů také neměli mít možnost vybrat mezi testem a 14denní karanténou - ta má být napříště povinná pro všechny přijíždějící z rizikových zemí. Zesílen má být i karanténní dohled. Opatření mělo dopadnout zejména na rakouské občany s původem v balkánských zemích, které momentálně zažívají druhou vlnu nákazy.

Odklad přichází poté, co ve středu rakouský ústavní soud rozhodl, že část vládních opatření proti šíření koronavirové nákazy byla v rozporu se základním zákonem.

V Anglii se dnes rozšířil seznam míst, kde lidé musí mít zakrytá ústa a nos kvůli riziku šíření koronaviru. Kromě dopravních prostředků tato povinnost platí už i v obchodech, nákupních centrech, na nádražích nebo v bankách. Vláda věří, že "drtivá většina lidí" bude zpřísněný režim dodržovat, některé obchodní řetězce ale podle deníku The Daily Telegraph neplánovaly ve svých prodejnách opatření vymáhat.

Dosud bylo v Anglii používání roušek nařízené jen v prostředcích hromadné dopravy a ve zdravotnických zařízeních, a to od poloviny června. Změnu pravidel ohlásila vláda ve čtvrtek s tím, že zaměstnanci obchodů mohou zákazníky s odhaleným obličejem z prodejny vykázat. Takovým lidem zároveň hrozí pokuta až 100 liber (2900 Kč), výjimku mají pouze děti do deseti let a osoby se specifickými zdravotními problémy.

Opatření není reakcí na zhoršení epidemické situace, která je v Británii od konce června stabilizovaná. Ve zbylých částech Spojeného království se pravidla kolem nošení roušek vyvíjí odlišně. Zatímco ve Skotsku je musí mít nakupující nasazené už od 10. července, od lidí ve Walesu a Severním Irsku se to zatím nevyžaduje.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Britů s povinným nošením roušek na veřejných místech nemá problém. Web inews zároveň informuje, že jen zhruba dvě třetiny ze 2000 dotázaných v čerstvé sondáži uvedlo, že "vždy nebo většinu času" dodržovali nařízení v hromadné dopravě. Skoro čtvrtina respondentů prý zatím pokrývku obličeje vůbec nepoužívala.

Náměstkyně na britském ministerstvu zdravotnictví Helen Whatelyová dnes ve vysílání televize BBC vyjádřila očekávání, že "drtivá většina lidí" bude roušky v obchodech nosit. "Víme, že lidé se budou chovat zodpovědně a budou obličejové masky nosit," prohlásila.

Whatelyová nečeká, že by u každého případu porušení pravidel měla zasahovat policie. "To by samozřejmě bylo nemístné," řekla. Vláda ve čtvrtečním oznámení doporučila pracovníkům obchodů či bank, aby činili kroky "v zájmu prosazování dodržování zákona". Řetězec obchodů s potravinami Sainsbury's a síť kaváren Costa Coffee nicméně uvedly, že jejich zaměstnanci se nebudou zabývat zákazníky bez roušek. Společnost Asda zase označila vymáhání nařízení za "zodpovědnost příslušných úřadů".

Povinné nošení roušek je v Británii zaváděno ve snaze předejít novému rozmachu epidemie covidu-19, která byla na jaře spojena se stovkami úmrtí denně a která přivedla britské zdravotnictví na pokraj kolapsu. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s koronavirem registruje přes 45.000 úmrtí, od začátku jejího šíření v zemi se infekce potvrdila u skoro 300.000 lidí.

Bilance nakažených i mrtvých má Británie nejhorší z celé Evropy pokud jde o absolutní hodnoty. Od začátku července se zde ale průměrný denní počet hlášených obětí drží pod stovkou, zatímco bilance nových nákaz jen jednou za poslední měsíc překročila 1000.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

18.09.2021 15:47 Aktualizováno V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu…

Německo hlásí 8901 případů koronaviru, méně než před týdnem

18.09.2021 08:15 V Německu přibylo za poslední den 8.901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Související:

Právě se děje

reklama