Řecká policie přesouvá migranty ze zničené Morie do nového tábora

Řecká policie dnes na ostrově Lesbos přesunula tisíce migrantů do dočasného stanového tábora Kara Tepe, kde mají žadatelé o azyl najít útočiště po odchodu z tábora Moria, zničeného při požárech.

Kvůli nim v Morii zůstalo minulý týden bez střechy nad hlavou více než 12.000 lidí, přes 5000 z nich už bydlí ve stanech v Kara Tepe, uvedla dnes řecká vláda. Při povinných testech na koronavirus se zatím podařilo odhalit nákazu u 135 migrantů.

Někteří z migrantů se podle řeckých představitelů k přesunu na nové místo stavějí neochotně, protože doufali, že budou moci ostrov opustit. Do středečního rána se do Kara Tepe přemístilo jen 1200 lidí, dnes ráno bylo podle agentury Reuters uvnitř tábora asi 1800 osob a do večera se počet jeho obyvatel zvýšil na více než 5000, řekl přímo na Lesbu ministr pro migraci Notis Mitarakis.

Dnešních operací se účastnilo také 70 policistek, které měly za úkol přednostně do tábora dopravit ženy a děti. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má nyní ubytovací areál v armádní střelnici poblíž správního střediska ostrova Mytilini kapacitu zhruba pro 8000 lidí.

Požáry v Morii založili někteří obyvatelé tohoto tábora úmyslně kvůli nespokojenosti s podmínkami vyhlášené koronavirové karantény. Policie už kvůli podezření ze žhářství zatkla šest mužů.

Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob pobývalo podle serveru Ekathimerini letos v únoru více než 19.000 migrantů a problémy byly zejména s hygienou.

Řecká vláda dříve svolila s evakuací čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer v úterý oznámili, že mají v plánu přijmout nejméně dalších 1553 uprchlíků z řeckých ostrovů. Má se jednat o uprchlické rodiny.

Řecko představuje jednu z vstupních bran do Evropské unie pro tisíce migrantů a uprchlíků přicházejících ze sousedního Turecka. Řečtí představitelé tak dlouhodobě volají po větší solidaritě dalších unijních států a kritizují dublinské dohody. Legislativa z roku 2013 uzavřená mezi členy EU, Švýcarskem, Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem ukládá, že přezkoumání žádosti o azyl přísluší té evropské zemi, do níž cizinec vstoupí jako první.

"Dublinské dohody selhaly, je potřeba je změnit," sdělil dnes náměstek ministra pro migraci Jorgos Kumutsakos v rozhovoru pro řecké soukromé rádio Skai. "Naše zájmy jsou úplně jiné než zájmy států visegrádské čtyřky (České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska), chceme skutečnou solidaritu mezi členskými zeměmi a spravedlivý podíl na nesení zátěže," vysvětlil Kumutsakos. V roce 2016 se navrhovaná nová pravidla pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země na základě kvót setkala se silným odporem právě čtyř středoevropských zemí.

Evropská komise má příští týden zveřejnit návrh nové migrační politiky. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu v této souvislosti podle deníku Le Monde oznámila, že by chtěla zrušení dublinských dohod.

Související

Více souvisejících

policie Řecko Řecko migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy