Roberta Fica prošetřuje elitní komando, zastal se odsouzeného kotlebovce

Elitní jednotka slovenské policie začala podle medií prověřovat expremiéra Roberta Fica, který se zastal již bývalého poslance za krajní pravici Milana Mazureka. Mazurek byl tento týden pravomocně odsouzen za své dřívější protiromské výroky a kvůli verdiktu zároveň přišel o poslanecký mandát.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robert Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico ve čtvrtek zveřejnil na sociální síti videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Milan Mazurek řekl jen to, "co si myslí celý národ".

zdroj: YouTube

Dodal, že pokud se má verdikt soudu vůči Mazurekovi stát měřítkem toho, co je trestným činem, tak "orgány činné v trestním řízení mohou vstoupit do kterékoliv hospody a všechny hosty včetně ležících psů pozavírat".

"Národní kriminální agentura se vyjádřeními (Fica) zabývá, více informací zatím nebudeme medializovat," řekl mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka.

Již bývalý poslanec krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Mazurek byl slovenskými soudy uznán vinným z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Slovenský nejvyšší soud za to Mazurekovi vyměřil pokutu 10.000 eur (258.500 korun). Vzhledem k tomu, že Mazurek spáchal úmyslný trestný čin, ztratil podle ústavy navíc také mandát poslance, a to jako první zákonodárce od vzniku Slovenska v roce 1993.

Fica za obhajobu Mazureka kritizovala nejen opozice, ale i koaliční partneři Směru-SD. Neparlamentní strana OKS podala na Fica trestní oznámení pro podezření, že se slovenský expremiér obhajobou Mazureka dopustil schvalování trestného činu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil…

21.09.2019 20:47 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama