Roberta Fica prošetřuje elitní komando, zastal se odsouzeného kotlebovce

Elitní jednotka slovenské policie začala podle medií prověřovat expremiéra Roberta Fica, který se zastal již bývalého poslance za krajní pravici Milana Mazureka. Mazurek byl tento týden pravomocně odsouzen za své dřívější protiromské výroky a kvůli verdiktu zároveň přišel o poslanecký mandát.

Robert Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico ve čtvrtek zveřejnil na sociální síti videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Milan Mazurek řekl jen to, "co si myslí celý národ".

zdroj: YouTube

Dodal, že pokud se má verdikt soudu vůči Mazurekovi stát měřítkem toho, co je trestným činem, tak "orgány činné v trestním řízení mohou vstoupit do kterékoliv hospody a všechny hosty včetně ležících psů pozavírat".

"Národní kriminální agentura se vyjádřeními (Fica) zabývá, více informací zatím nebudeme medializovat," řekl mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka.

Již bývalý poslanec krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Mazurek byl slovenskými soudy uznán vinným z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Slovenský nejvyšší soud za to Mazurekovi vyměřil pokutu 10.000 eur (258.500 korun). Vzhledem k tomu, že Mazurek spáchal úmyslný trestný čin, ztratil podle ústavy navíc také mandát poslance, a to jako první zákonodárce od vzniku Slovenska v roce 1993.

Fica za obhajobu Mazureka kritizovala nejen opozice, ale i koaliční partneři Směru-SD. Neparlamentní strana OKS podala na Fica trestní oznámení pro podezření, že se slovenský expremiér obhajobou Mazureka dopustil schvalování trestného činu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy