Ruské rakety či terorismus. NATO bude debatovat o největších hrozbách

Severoatlantická aliance může dělat více v boji proti terorismu v rámci mezinárodní mise v Iráku. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před dvoudenním zasedáním aliančních ministrů obrany, které v Bruselu začíná ve středu. Obnova výcvikové mise, kterou spojenci přerušili v lednu kvůli eskalaci násilí v oblasti, je podle něj nadále podmíněna uklidněním situace.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Ministři budou podle šéfa aliance debatovat o budoucnosti irácké mise, která přerušila výcvik místních bezpečnostních sil začátkem ledna, kdy americký útok zabil prominentního íránského generála Kásema Solejmáního. Írán v reakci na to zaútočil na spojenecké základny v Iráku.

Cílem mise, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků včetně čtyř desítek českých, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle Stoltenberga bude výcvik obnoven, až to bezpečnostní situace umožní.

"Můžeme ale dělat více," prohlásil dnes šéf aliance, podle něhož by mohly země NATO blíže koordinovat svou činnost s dalšími státy bojujícími proti IS v rámci globální koalice. Další podrobnosti Stoltenberg neuvedl.

Vedle situace na Blízkém východě a v severní Africe budou ministři probírat také hrozbu, kterou pro alianci představují ruské raketové systémy. Spojené státy loni odstoupily od rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) poté, co Moskva začala rozmisťovat střely s plochou dráhou letu Novator 9M729, v západním označení SSC-8. Rusko na výzvy ke stažení těchto raket nereagovalo a smlouva pozbyla platnosti.

"Budeme diskutovat o naší reakci na celou škálu ruských raketových systémů. Konvenčních i jaderných. Již nasazených nebo těch ve vývoji," řekl dnes šéf NATO.

Dvoudenní ministerská schůzka bude věnována také budoucnosti spojenecké mise v Afghánistánu. Aliance podle Stoltenberga hodlá pokračovat ve výcviku místních sil, jehož cílem je přimět islamistické hnutí Tálibán k vyjednání míru v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama