Sasko a Bavorsko jsou připraveny přijmou české pacienty, stát o to ale nepožádal

Sasko s Bavorskem jsou i přes složitou epidemickou situaci připraveny přijmout české pacienty s nemocí covid-19, pokud o to Česká republika požádá. Saská a bavorská vláda a také německé nemocnice k tomu ČTK sdělily, že žádnou takovou žádost neobdržely.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Obě spolkové země spolu s tamními nemocnicemi rovněž shodně uvádějí, že prozatím není důvod, aby i Německo využilo obdobnou nabídku z Česka a překládalo německé pacienty ze svých vytížených nemocnic na kliniky v českém pohraničí.

O německou pomoc stojí Karlovarský kraj, jehož nemocnice jsou na kapacitních limitech a který hraničí s Bavorskem i Saskem. V pondělí proto vyzval českou vládu, aby se na Německo obrátila, což ale premiér Andrej Babiš odmítl.

"Také v Bavorsku jsou nyní nemocniční kapacity na svých limitech, obzvláště pak v pohraničí. I tak nadále platí nabídka bavorské vlády podle možností pomoci české straně," řekla Eva-Maria Ungerová, která je mluvčí úřadu bavorské vlády. "Doposud jsme z české strany žádnou konkrétní žádost o pomoc neobdrželi," poznamenala.

Ungerová vysvětlila, že v zájmu hladkého převzetí pacientů by měla jít případná organizace převozu nemocných diplomatickou cestou. Řekla také, že v Německu je rovněž zájem o sdílení nemocničních kapacit mezi jednotlivými spolkovými zeměmi.

Saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnictví, hovoří o dvou možnostech, jak lze saskou lékařskou péči využít. První z nich je individuální a vychází z unijního práva o poskytování zdravotní péče v zemích Evropské unie. V takovém případě záleží na dohodě s pojišťovnou konkrétného pacienta. Druhou možností je koordinovaný postup.

"Přijetí pacientů s covidem-19 v nynější situaci, kdy jsou také v Sasku kapacity péče o covidové pacienty silně zatíženy, vždy vyžaduje koordinaci s dotčenou nemocnicí," uvedlo saské ministerstvo. Nemocnice, která by mohla přijmout zahraniční covidové pacienty, musí mít medicínské, technické a personální kapacity. Do organizace takové pomoci by se zapojily univerzitní kliniky v Drážďanech a Saské Kamenici (Chemnitz), které koordinují péči o infikované na východě a jihozápadě Saska.

Mluvčí drážďanské univerzitní kliniky Annechristin Bonssová řekla, že případné žádosti z Česka by měly jít přes saskou vládu, například přes ministerstvo sociálních věcí. Řekla také, že Sasko podobně jako Sasko nevyužilo vzájemnou nabídku pomoci. "Pacienti z oblasti Drážďan a východního Saska byli doposud všichni umístěni v saských nemocnicích. Žádný pacient ze Saska nebyl do české nemocnice převezen. Zatím není žádný důvod k převozu covidových pacientů do zahraničí," uvedla.

Nabídku pomoci z Česka nevyužilo Sasko ani v prosinci, kdy se nemocnice v Žitavě dostala na hranu své kapacity. Tato nemocnice, kde se situace mezitím zlepšila, žádnou žádost z Česka nezaznamenala. Mluvčí kliniky Jana-Cordelia Petzoldová uvedla, že případné vzájemné sdílení pacientů by zajišťovala zemská vláda či vedení zemského okresu.

Žádnou žádost z Česka neobdržela ani klinika Fichtelgebirge, která sídlí ve městech Selb a Marktredwitz. "Doposud k nám žádná taková žádost nepřišla," řekla mluvčí kliniky Peggy Kunissová-Pfeifferová. Dodala, že přímo na tuto nemocnici se česká strana obrátit nemůže, protože péči o covidové pacienty organizuje oblastní koordinátor. Stejný postup je vyžadován i v opačném případě, kdy by o pomoc v Česku žádala tato bavorská klinika. "Ani mi sami se nemůžeme obrátit přímo na českou nemocnici," uvedla. Dodala, že krizový plán zatím počítá s přerozdělováním pacientů do méně zatížených spolkových zemí, tedy v rámci Německa a ne do zahraničí.

Neurolog Thomas Motzek-Noé, který má na klinice Am Goldenen Steig v bavorském Freyungu na starosti koordinaci boje s pandemií, řekl, že nikdo z Česka se zatím na nemocnici neobrátil. Uvedl, že v případě zájmu by bylo vhodné zapojit do postupu bavorskou vládu, aby se zajistilo, že pomoc poskytnout ty nemocnice, které mají menší kapacitní problémy.

"Samozřejmě i klinika Am Goldenen Steig je připravena pomoci," řekl.

Motzek-Noé ví, že také Česko nabídlo Německu pomoc. "Naštěstí zatím nebylo nutné žádat české nemocnice o pomoc. Až při vyčerpání všech tuzemských možností by byly osloveny sousední státy, což by ale organizovala příslušná ministerstva," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí…

01.03.2021 07:40 Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama