Sasko otevírá školy, žáci se musí povinně samotestovat

Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů. Pro zhruba 240.000 školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, to se nebude týkat jen žáků nižších tříd.

Sasko, které ještě v prosinci bylo jednou z nejvíce postižených spolkových zemí, začalo školy otevírat mezi prvními v Německu. Nejdříve přišli na řadu 15. února školky a nižší třídy základních škol, ve středu se dočkali žáci vyšších tříd základního stupně a škol praktických a nyní se vrátí i starší školáci.

Stejně jako u nižších ročníků se návrat do škol řídí hygienickými nařízeními. Pokud bude mít škola dostatek samotestů, tak počínaje 15. březnem bude zapovězen vstup na její pozemek a do budovy s výjimkou žáků prvního stupně všem, kdo se neprokážou negativním rozborem či lékařským potvrzením o bezinfekčnosti. Testy a potvrzení nesmí být u dospělých starší tří dnů a u dětí týden.

Saské ministerstvo školství kvůli tomu objednalo 1,5 milionu samotestů, které první školy dostanou ještě o tomto víkendu. "Jakmile bude ve školách dostatečné množství samotestů, budou rozbory od páté třídy povinné," říká saský ministr školství Christian Piwarz. Počítá s tím, že velká část škol by testy mohla mít již v pondělí. Do té doby, než budou mít školy dostatek zásob, mohou nadále s pomocí proškolených osob provádět antigenní testy. Ty jsou určeny pro žáky od sedmé třídy a jsou dobrovolné.

"Testy sice nemohou nahradit hygienická a preventivní opatření, mohou je ale posílit," vysvětlil Piwarz. Z testování udělalo Německo jeden z pilířů boje proti pandemii, nárok na rychlotest nejméně jednou týdně zdarma má každý obyvatel. Šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler, jehož úřad je hlavní německou institucí pro boj s nemocemi a jejich prevenci, nicméně varuje, aby se lidé nenechali negativním testem ošálit. "Je to jen jeden z pomocných nástrojů, jak bezpečnost zvýšit," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci o epidemické situaci v zemi.

A právě větší bezpečností spolková vláda a také zemské vlády argumentují při zavádění samotestů. "Jejich provádění ve školách bude mít výrazný přínos pro boj s pandemií," uvedlo saské ministerstvo školství. Žáci pátých a vyšších tříd se takto budou testovat jednou týdně, učitelé a další zaměstnanci škol dvakrát týdně. Podstoupení takového rozboru pak bude podmínkou pro prezenční vyučování.

Výhodou samotestů oproti klasických antigenním rychlotestům je to, že ke stěru již není nutné zavádět tyčinku hluboko do nosní dutiny. Test tak není nepříjemný a nemusí ho provádět proškolený personál, rozbor proto zvládnou i samy děti.

Návrat do škol v Sasku není i přes hygienická opatření plošný. Bez prezenční výuky se nejméně do Velikonoc musí obejít školáci v okrese Vogtland u hranic s Karlovarským krajem. Tento okres patří k nejpostiženějším v Německu, proto v něm platí zpřísněná nařízení. Vedle škol zde zůstávají zavřené i školky.

Otevírání škol je v pravomoci jednotlivých spolkových zemí. Podobně jako Sasko obnovuje od pondělí také Bavorsko, které ale samotestování žáků nechává na dobrovolné bázi. Povinné zůstávají roušky, které v případě učitelů musí být nejméně chirurgické. V Berlíně, kde se další otevírání škol plánuje až na středu 17. března, již od pondělí budou muset všichni žáci nosit chirurgické roušky, a to i při vyučování. Dosavadní látková ochrana dýchacích cest tak již dostačující nebude. Berlínské děti mohou roušky odložit jen na školním dvoře, pokud budou dodržovat odstup nejméně 1,5 metru.

Epidemicky nejdramatičtější situace v Německu zůstává ve spolkové zemi Durynsko. Kvůli vysoké míře nákazy jsou v některých okresech všechny školy zavřené, v dalších je alespoň pro nižší ročníky umožněna výuka v menších skupinách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama