Seehofer varuje: Pravicový extremismus je největším nebezpečím pro Německo

Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus jsou podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera největším nebezpečím pro spolkovou republiku. Seehofer to dnes řekl na tiskové konferenci v Berlíně při představení zprávy kontrarozvědky za loňský rok. Ta ukazuje, že v Německu výrazně přibylo trestných činů ze strany pravicových i levicových radikálů.

Horst Seehofer
doporučujeme

"Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus dále zesilují. Tato oblast je největším nebezpečím pro bezpečnost v Německu. Na tom se nic nezměnilo. Naopak, čísla dále rostou," uvedl Seehofer.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, loni zaznamenal 22.342 pravicovým extremismem motivovaných politických trestných činů, oproti 20.431 za rok 2018. Pravicoví radikálové stojí mimo jiné za zhruba 90 procenty antisemitských trestných činů, které Seehofer označil za ostudu pro Německo.

Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32.080, informuje Der Spiegel. Vysoký nárůst je dán zejména tím, že kontrarozvědka začala sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř opoziční formace AfD, které má za pravicově radikální. Kolem 13.000 pravicových extremistů je podle kontrarozvědky připraveno použít násilí.

"Starosti nám přidělává také levicový extremismus," podotkl dnes dále Seehofer. Počet deliktů z této strany politického spektra se oproti předloňsku (7961) v roce 2019 zvýšil na 9849, a to navzdory tomu, že se v Německu neuskutečnila žádná velká akce typu setkání zemí G7, při kterých často dochází ke střetům levicových radikálů s policií. Mezi levicové extremisty řadí kontrarozvědka na 33.500 lidí, což je o pět procent více než v roce 2018.

Velmi vysoké je podle Seehofera ve spolkové republice nadále také nebezpečí terorismu. Téměř 650 islamistů úřady podezřívají z toho, že by mohli spáchat teroristický útok. Počet trestných činů z tohoto spektra ale loni klesl na 425 z 586 v roce 2018.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý král Juan Carlos I. se stěhuje ze Španělska

03.08.2020 20:45 Bývalý španělský král Juan Carlos I., který čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu, se rozhodl…

Politici posvětili otevření nového mostu v Janově. Záchranáři ceremonii…

03.08.2020 20:17 Dva roky po zřícení dálničního mostu v severoitalském Janově dnes vrcholní italští představitelé…

Bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl

03.08.2020 19:34 Bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl, informoval dnes s odvoláním na papežova životopisce…

Na jih Španělska dorazilo od pátku 435 dalších migrantů z Afriky

03.08.2020 17:54 Na jih Španělska dorazilo od pátku z Afriky na menších člunech dalších 435 migrantů, většina z nich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama