Šéf německé diplomacie Maas doufá, že ČR a Polsko zruší hraniční kontroly

Německý ministr zahraničí Heiko Maas doufá, že Česko a Polsko brzy zruší kontroly na hranicích, které zavedly kvůli šíření koronaviru. Řekl to dnes při setkání s šéfem lucemburské diplomacie, s nímž se sešel u příležitosti zrušení kontrol na hranicích mezi jejich zeměmi. Své východní hranice s Českem a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Heiko Maas
doporučujeme

"V příštích dnech zrušíme kontroly na hranici s Dánskem a od 15. června nebudou žádné kontroly ani na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem," uvedl dnes Maas. "Přál bych si, aby i hraniční kontroly, které nyní provádějí naši polští a čeští přátelé, v dohledné době skončily," dodal.

Maas se dnes sešel na německo-lucemburské hranici s lucemburským ministrem zahraničí Jeanem Asselbornem. Setkání se konalo u příležitosti úplného zrušení kontrol na společné hranici, které Německo zavedlo kvůli šíření koronaviru v polovině března.

Už ve středu německý ministr vnitra Horst Seehofer oznámil, že na hranicích s Francií, Švýcarskem a Rakouskem se dnes hraniční režim uvolní. Namátkové kontroly nicméně budou trvat až do 15. června. Na dánské hranici chce Německo stejně jako v případě Lucemburska v příštích dnech zrušit kontroly zcela.

Hranice s Českem a Polskem - stejně jako s Nizozemskem a Belgií - Německo kvůli šíření koronaviru nehlídalo. Střežené jsou ovšem z české a polské strany. Seehofer tento týden řekl, že chce s Prahou a Varšavou o dalším uvolňování režimu na společných hranicích jednat.

Evropská komise ve středu vyzvala členské země EU, aby začaly postupně uvolňovat omezení na hranicích, která přijaly kvůli šíření viru SARS-CoV-2. Zároveň doporučila, aby nejprve přišlo na řadu otevírání hranic mezi těmi státy, kde je vývoj nákazy podobně příznivý.

Český premiér Andrej Babiš ve středu uvedl, že hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. V Německu je podle něj epidemiologická situace horší, a Česko proto o cestování k západním sousedům nejedná.

Polsko ve středu prodloužilo uzavření svých hranic do 12. června.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU na cestě k federálnímu státu? Nastává zlomový moment, míní ekonom

03.06.2020 00:01 NÁZOR – Je současná situace pro EU zlomový moment na cestě k něčemu, co připomíná stát, nebo jde o…

Polsko uvažuje o zavření tří dolů v příštích měsících

02.06.2020 22:07 Koronavirová pandemie nutí Polsko urychlit odchod z uhelného sektoru a země zvažuje, že v příštích…

Denní počet obětí covidu-19 ve Francii po delší době převýšil 100

02.06.2020 21:27 Francie poprvé za posledních 13 dní ohlásila více než 100 nových obětí nemoci covid-19.…

Itálie hlásí za den méně úmrtí s covidem-19, ale více nakažených

02.06.2020 20:21 Itálie za poslední den eviduje 318 nových případů nákazy koronavirem, z toho 187 v regionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy