Šéf německé diplomacie Maas doufá, že ČR a Polsko zruší hraniční kontroly

Německý ministr zahraničí Heiko Maas doufá, že Česko a Polsko brzy zruší kontroly na hranicích, které zavedly kvůli šíření koronaviru. Řekl to dnes při setkání s šéfem lucemburské diplomacie, s nímž se sešel u příležitosti zrušení kontrol na hranicích mezi jejich zeměmi. Své východní hranice s Českem a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo.

Heiko Maas
doporučujeme

"V příštích dnech zrušíme kontroly na hranici s Dánskem a od 15. června nebudou žádné kontroly ani na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem," uvedl dnes Maas. "Přál bych si, aby i hraniční kontroly, které nyní provádějí naši polští a čeští přátelé, v dohledné době skončily," dodal.

Maas se dnes sešel na německo-lucemburské hranici s lucemburským ministrem zahraničí Jeanem Asselbornem. Setkání se konalo u příležitosti úplného zrušení kontrol na společné hranici, které Německo zavedlo kvůli šíření koronaviru v polovině března.

Už ve středu německý ministr vnitra Horst Seehofer oznámil, že na hranicích s Francií, Švýcarskem a Rakouskem se dnes hraniční režim uvolní. Namátkové kontroly nicméně budou trvat až do 15. června. Na dánské hranici chce Německo stejně jako v případě Lucemburska v příštích dnech zrušit kontroly zcela.

Hranice s Českem a Polskem - stejně jako s Nizozemskem a Belgií - Německo kvůli šíření koronaviru nehlídalo. Střežené jsou ovšem z české a polské strany. Seehofer tento týden řekl, že chce s Prahou a Varšavou o dalším uvolňování režimu na společných hranicích jednat.

Evropská komise ve středu vyzvala členské země EU, aby začaly postupně uvolňovat omezení na hranicích, která přijaly kvůli šíření viru SARS-CoV-2. Zároveň doporučila, aby nejprve přišlo na řadu otevírání hranic mezi těmi státy, kde je vývoj nákazy podobně příznivý.

Český premiér Andrej Babiš ve středu uvedl, že hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. V Německu je podle něj epidemiologická situace horší, a Česko proto o cestování k západním sousedům nejedná.

Polsko ve středu prodloužilo uzavření svých hranic do 12. června.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama