Sicílie nebude přijímat migranty, nařídil šéf regionální vlády. Nemá k tomu ale oprávnění

Vedení jihoitalské Sicílie oznámilo, že už nebude do migračních středisek ve svém regionu přijímat další migranty a že hodlá všechny převézt na italskou pevninu. Šéf sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci rozhodnutí zdůvodnil tím, že jeho vláda už nemůže dál garantovat dodržování všech opatření proti šíření koronaviru.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Za účelem ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti a vzhledem k nedostatku vhodných přijímacích zařízení se rovněž v sicilském regionu zakazuje vstup, tranzit a pobyt migrantů, kteří připlují velkými či malými loděmi, včetně plavidel nevládních organizací. Nedodržení tohoto zákazu bude sankcionováno podle platného zákona," citovala televize SkyTg24 z 33stránkového dokumentu, který Musumeci podepsal v sobotu večer.

Podle italského ministerstva vnitra ale k takovému kroku regionální vláda není kompetentní, takže nařízení je neplatné, píše ANSA.

Sicílie a její ostrůvek Lampedusa, který leží asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, se potýkají v posledních týdnech s velkou migrační vlnou a místní úřady opakovaně žádaly italskou vládu o pomoc.

"Evropa dělá, jako by se nic nedělo, a italská vláda se rozhodla, navzdory našim žádostem, neuplatňovat platné dekrety a neuzavřít přístavy, jako to dělala vláda loni dekrety ministrů vnitra, obrany a dopravy," uvedl také šéf sicilské vlády s tím, že napětí na Sicílii roste. "Chtějí ze Sicilanů, kteří jsou nejpřívětivějšími lidmi světa, udělat rasisty?" dodal Musumeci.

V posledních týdnech se na Sicílii konalo několik menších protestů místních obyvatel, kteří žádali italskou vládu, aby situaci urychleně řešila. V posledních týdnech se také v místních médiích několikrát objevily zprávy o útěku desítek běženců ze středisek pro migranty na Sicílii. Tito lidé tak nedodrželi karanténu nařízenou kvůli pandemii covidu-19. U několika běženců se přitom potvrdila nákaza koronavirem.

Do Itálie dorazilo přes Středozemní moře od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 17.000 migrantů, z toho 14.200 na Sicílii. Loni přitom doplulo do Itálie za celý rok 11.471 běženců, o rok dříve 23.370; v roce 2017 to ovšem bylo 119.369 migrantů.

Za nižšími počty v posledních dvou letech byla do značné míry protiimigrační politika tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho, který uzavíral přístavy lodím nevládních organizací a migranty nechával vylodit až poté, co ostatní země EU přislíbily, že je převezmou. Za to nyní čelí ve dvou kauzách vyšetřování, pro něž ho letos Senát zbavil imunity.

V noci na dnešek se na Lampeduse vylodilo ze dvou malých lodí 28 běženců, kteří byli podle agentury ANSA umístěni do střediska pro migranty. V něm je nyní už asi tisícovka běženců, což je desetkrát více, než je jeho kapacita. Z Lampedusy jsou migranti převáženi na Sicílii, pod niž ostrůvek administrativně spadá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 10:11 Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

"Kde strávím karanténu? Na záchodě?" Pandemie ve Španělsku těžce dopadla…

19.09.2020 09:45 Pětačtyřicetiletý Muhammad Čirif pochází z Alžírska a v Barceloně se živí jako instalatér. Teď se…

Covid v Německu: Pokračuje mírný růst denních počtů nákaz

19.09.2020 08:41 V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama