Sicílie nebude přijímat migranty, nařídil šéf regionální vlády. Nemá k tomu ale oprávnění

Vedení jihoitalské Sicílie oznámilo, že už nebude do migračních středisek ve svém regionu přijímat další migranty a že hodlá všechny převézt na italskou pevninu. Šéf sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci rozhodnutí zdůvodnil tím, že jeho vláda už nemůže dál garantovat dodržování všech opatření proti šíření koronaviru.

"Za účelem ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti a vzhledem k nedostatku vhodných přijímacích zařízení se rovněž v sicilském regionu zakazuje vstup, tranzit a pobyt migrantů, kteří připlují velkými či malými loděmi, včetně plavidel nevládních organizací. Nedodržení tohoto zákazu bude sankcionováno podle platného zákona," citovala televize SkyTg24 z 33stránkového dokumentu, který Musumeci podepsal v sobotu večer.

Podle italského ministerstva vnitra ale k takovému kroku regionální vláda není kompetentní, takže nařízení je neplatné, píše ANSA.

Sicílie a její ostrůvek Lampedusa, který leží asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, se potýkají v posledních týdnech s velkou migrační vlnou a místní úřady opakovaně žádaly italskou vládu o pomoc.

"Evropa dělá, jako by se nic nedělo, a italská vláda se rozhodla, navzdory našim žádostem, neuplatňovat platné dekrety a neuzavřít přístavy, jako to dělala vláda loni dekrety ministrů vnitra, obrany a dopravy," uvedl také šéf sicilské vlády s tím, že napětí na Sicílii roste. "Chtějí ze Sicilanů, kteří jsou nejpřívětivějšími lidmi světa, udělat rasisty?" dodal Musumeci.

V posledních týdnech se na Sicílii konalo několik menších protestů místních obyvatel, kteří žádali italskou vládu, aby situaci urychleně řešila. V posledních týdnech se také v místních médiích několikrát objevily zprávy o útěku desítek běženců ze středisek pro migranty na Sicílii. Tito lidé tak nedodrželi karanténu nařízenou kvůli pandemii covidu-19. U několika běženců se přitom potvrdila nákaza koronavirem.

Do Itálie dorazilo přes Středozemní moře od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) téměř 17.000 migrantů, z toho 14.200 na Sicílii. Loni přitom doplulo do Itálie za celý rok 11.471 běženců, o rok dříve 23.370; v roce 2017 to ovšem bylo 119.369 migrantů.

Za nižšími počty v posledních dvou letech byla do značné míry protiimigrační politika tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho, který uzavíral přístavy lodím nevládních organizací a migranty nechával vylodit až poté, co ostatní země EU přislíbily, že je převezmou. Za to nyní čelí ve dvou kauzách vyšetřování, pro něž ho letos Senát zbavil imunity.

V noci na dnešek se na Lampeduse vylodilo ze dvou malých lodí 28 běženců, kteří byli podle agentury ANSA umístěni do střediska pro migranty. V něm je nyní už asi tisícovka běženců, což je desetkrát více, než je jeho kapacita. Z Lampedusy jsou migranti převáženi na Sicílii, pod niž ostrůvek administrativně spadá.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Sicílie Itálie

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy