Slovenská opozice chce referendum o předčasných volbách. Pohár přetekl, soudí Fico

Tři čtvrtě roku po parlamentních volbách na Slovensku chce tamní nejsilnější opoziční strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica vyvolat referendum o vypsání nových voleb. Fico, jehož formace po letošním rozkolu a odchodu části poslanců v čele s bývalým předsedou vlády Peterem Pellegrinim do nové strany čelí propadu preferencí, to dnes řekl novinářům.

Robert Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Až na jednu výjimku všechna ostatní lidová hlasování na Slovensku dosud ztroskotala na nízké účasti.

Směr-SD po únorových volbách skončil v po dlouholetém vládnutí v opozici. Ficova formace byla předtím u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

"Myslíme si, že pohár přetekl. Chaos dosahuje k úplné dokonalosti. Lidé jsou vydíraní, jsou porušována lidská práva," tvrdil Fico o rozhodnutích stávající vlády i v souvislosti s karanténními omezeními v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Za pomyslnou poslední kapku při rozhodování o tom, zda zahájit iniciativu k vypsání referenda o předčasných volbách, Fico označil zrušení zvláštního zdanění bank.

zdroj: YouTube

Směr-SD chce nejprve usilovat o vypsání zmíněného hlasování prostřednictvím příslušného usnesení sněmovny, ve které má ale pohodlnou většinu čtyřčlenná koalice premiéra Igora Matoviče. Fico řekl, že pokud se zmíněný postup nepodaří, strana odstartuje příslušnou petici. K vyhlášení referenda by na pětimilionovém Slovensku musela shromáždit podpisy alespoň 350.000 lidí.

Internetovou anketu o zkrácení stávajícího čtyřletého volebního období minulý týden zahájila nová strana Hlas-sociální demokracie, kterou v září založil expremiér Pellegrini a která je nejpopulárnější stranou v zemi. Naopak preference Směru-SD klesly na jednocifernou hodnotu, ve volbách strana získala 18,29 procenta hlasů.

Pro platnost referenda je podle slovenské ústavy nutné, aby se jej zúčastnila více než polovina oprávněných voličů. Právě na této podmínce ztroskotala až na jednu výjimku, a to referendum o vstupu Slovenska do EU, všechna dosavadní lidová hlasování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku…

16.01.2021 21:26 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Německý tisk kritizuje Čechy: V ohnisku koronaviru není zájem o očkování

16.01.2021 21:07 Česká republika v počtu lidí, kteří umírají na komplikace související s nemocí covid-19, předčí…

Rakousko zřejmě prodlouží a zpřísní lockdown

16.01.2021 17:34 Rakousko zřejmě čeká další prodloužení plošné uzávěry. Původně se měla začít opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama