Slovensko je v poměrném počtu úmrtí nejhorší na světě. Čaputová vyzvala k dodržování restrikcí

Obyvatelé Slovenska by podle prezidentky Zuzany Čaputové měli dál dodržovat restrikce v souvislosti s koronavirovou krizí, v zemi je ale také třeba zlepšit vyhledávání kontaktů nakažených a kontrolu dodržování karanténních opatření. Čaputová to dnes řekla po schůzce s odborníky. Slovensko se podle ní v posledních dnech z hlediska přírůstku úmrtí na covid-19 dostalo v přepočtu na milion obyvatel na první místo na světě.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Lockdown máme sice striktní, ale nezabírá tak, jako v jiných zemích. Je třeba dodržovat všechna pravidla. Je nevyhnutelné, abychom toto období vydrželi. Na jaře jsme měli zkušenost, že když jsme byli solidární, měli jsme skvělé výsledky," podotkla Čaputová.

Zatímco po propuknutí covidu-19 loni na jaře se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nízkým výskytem nákazy, na podzim se situace změnila.

Od prosince pak začalo v zemi výrazně přibývat úmrtí, u nichž byl covid-19 hlavní příčinou. Na pětimilionovém Slovensku v současnosti podle statistik podlehne koronaviru zhruba 90 lidí denně.

Podle Čaputové je jednou z příčin silné druhé vlny koronaviru pozdní zavedení takzvaného lockdownu. Zákaz vycházení a uzavření většiny obchodů vláda spustila loni až krátce před vánočními svátky a následně ho zpřísnila, byť vědci a lékaři požadovali schválení restrikcí už dříve.

Odborníci, kteří se zúčastnili schůzky s Čaputovou, poukázali na nedostatek klíčových údajů potřebných pro vyhodnocení situace v souvislosti s koronavirem či na špatný stav zdravotnictví.

"Jedna z věcí, která byla opakovaně zanedbávána, je naslouchání hlasu vědců. Pandemie je výsostně odborná a nikoliv politická otázka," zdůraznila Čaputová.

Slovenská prezidentka rovněž uvedla, že hromadné testování obyvatel antigenními testy bylo přeceňováno. Plošné testování méně přesnými antigenními testy se na Slovensku poprvé uskutečnilo loni na podzim a pokračuje i letos, prosazuje jej hlavně premiér Igor Matovič. Označoval ho za atomovou zbraň proti koronaviru.

Během stávajícího výrazného omezení volného pohybu potřebují Slováci potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus i na cestu do práce. Pravidelně tak tisíce lidí absolvují vyšetření prostřednictvím antigenních testů, které je bezplatné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU může vývoz vakcín zablokovat znovu, tvrdí von der Leyenová

08.03.2021 18:32 Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala…

Evropský regulátor EMA vyzývá státy, aby neschvalovaly Sputnik

08.03.2021 17:12 Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 16:11 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Vakcínu AstraZeneka doporučila pro osoby starší 65 let i Itálie

08.03.2021 14:44 Italské ministerstvo zdravotnictví dalo zelenou očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama