Slovenský expremiér Fico odmítl vypovídat na policii

Slovenský expremiér Robert Fico odmítl dnes vypovídat na policii ve své kauze, ve které čelí obvinění kromě jiného z trestných činů zneužití pravomocí a založení a podpory zločinecké skupiny. Podle jeho advokáta Davida Lindtnera nebylo Ficovi vysvětleno usnesení o stíhání. Fico později před novináři zopakoval, že cílem jeho obvinění je likvidace opozice.

Rober Fico

Bývalý trojnásobný slovenský premiér a nyní poslanec Fico spolu se svým stranickým kolegou ze Směru-sociální demokracie (Směru-SD) a exministrem vnitra Robertem Kaliňákem jsou podezřelí ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům v době, kdy byli u moci. Oba o své zmíněné funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Směr-SD po porážce ve volbách skončil v opozici.

"Pan poslanec uvedl, že nechápe, co mu je kladeno za vinu. Nebyl nám vysvětlen obsah usnesení tak, abychom mu porozuměli a abychom věděli, proti čemu se máme bránit. Z tohoto důvodu pan poslanec využil svého práva a odmítl vypovídat," řekl Lindtner.

Policie podezírá Fica i Kaliňáka ze zneužívání institucí k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi už bývalého prezidenta Andreje Kisky a někdejšího opozičního politika Igora Matoviče, který je nyní ministrem financí a předsedou nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Fico dříve označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Na bývalého prezidenta prokurátor nedávno podal obžalobu v souvislosti s daňovou kauzou jeho firmy; Kiska, který Fica porazil v prezidentských volbách v roce 2014 a pak se vůči Ficovi politicky vymezoval, své stíhání označil za expremiérovu mstu.

"Jsme svědky konce demokracie a právního státu na Slovensku. Potřebují odstavit Směr. Toto je fašistická likvidace opozice. O zločinech Matoviče a Kisky jsem říkal pravdu," řekl Fico na tiskové konferenci po výslechu, podobně komentoval své obvinění už dříve. Stíhán je také za trestný čin ohrožení daňového tajemství.

Ještě tento týden by měl slovenský parlament rozhodovat o tom, zda vyhoví žádosti prokuratury o vazební stíhání někdejšího premiéra. Soudy na Slovensku podle ústavy nemohou poslat do vazby poslance parlamentu bez předchozího souhlasu sněmovny. Prokuratura uvedla, že případná Ficova vazba, která by měla zabránit tomu, aby případně ovlivňoval svědky, by netrvala dlouhou dobu. Vyšetřovatel podle ní naplánoval výslechy svědků na období do konce května. Na Kaliňáka, který není poslancem, soud uvalil vazbu o uplynulém víkendu.

Fico dlouhodobě kritizuje některé vyšetřovatele, prokurátory i soudce za jejich postup vůči několika obviněným, kteří byli zadrženi po posledních volbách. Slovensko dříve zažilo několika vln zatýkání někdejších vysokých úředníků i bývalého vedení policie z Ficovy éry, dále podnikatele a pracovníky justice včetně soudců. Někteří z obviněných spolupracují s policií, a to i ve Ficově kauze.

Podle prezidentky Zuzany Čaputové skutečnost, že se Fico rozhodl bránit politickými útoky, odpovídá jeho politickému stylu. Fico dlouhodobě kritizuje také hlavu státu, o které kromě jiného tvrdí, že prosazuje americké zájmy.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Související:

Právě se děje

reklama