Soud EU odsoudil Itálii za soustavné znečištění ovzduší, musí přijmout opatření

Soudní dvůr Evropské unie dnes zveřejnil rozsudek, ve kterém odsoudil Itálii za porušování evropských pravidel proti znečištění ovzduší. Podle soudu v letech 2008 až 2017 na rozsáhlé části italského území byly soustavně a trvale překračovány povolené hodnoty koncentrace jemných částic PM10. Soud navíc konstatoval, že povolené hodnoty jsou překračovány i v současnosti.

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Žalobu proti Itálii podala Evropská komise v roce 2018. Podle komise byly limity soustavně a trvale překračovány v Pádské nížině, v největších italských městech a jejich okolí a v některých dalších oblastech země. S tvrzením komise unijní soud v rozsudku souhlasí.

K odsouzení Itálie přispěla rozhodujícím způsobem i liknavost, se kterou země k problému přistoupila. Podle soudců se hodnoty v průběhu osmi let prakticky nezměnily. Soud uznal, že Itálie přijala v poslední době některá opatření, jejichž cílem je zlepšit kvalitu ovzduší. Než se však jejich dopad projeví na měřených hodnotách, tak může uplynout mnoho let, konstatuje rozsudek.

Soud naopak odmítl tvrzení italské vlády, že koncentrace jemných částic je výsledkem souběhu faktorů, které může samotná vláda obtížně ovlivnit. Podle soudu nebyla prokázána existence výjimečných okolností, jejichž důsledkům na kvalitu ovzduší nemohlo být zabráněno.

Po vydání rozsudku by měla Itálie přijmout opatření, která povedou k nápravě nedostatků, na které unijní soud upozornil. V případě, že by se tak nestalo, Itálii hrozí, že Evropská komise podá další žalobu a návrh na udělení finančních sankcí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama