Spojené státy rozmisťují kvůli Rusku v Pobaltí armádu a tanky

Spojené státy dnes začaly s rozmísťováním svých vojáků s desítkami tanků v Litvě. Američané tam budou půl roku působit v rámci vícenárodního praporu Severoatlantické aliance. NATO o ustavení praporů v trojici pobaltských zemí a v Polsku rozhodlo v roce 2016 ve snaze odradit po ukrajinské krizi Rusko od případného agresivního chování vůči aliančním zemím.

"Je to především poselství Litvě a sousedním zemím, které jsou také členy NATO, že spojenci jsou na naší straně. A je to také poselství Rusku, že Spojené státy se zapojily jako prvek dodatečného odstrašení," řekl agentuře AFP litevský ministr obrany Raimondas Karoblis.

Rozmístění 500 amerických vojáků s 30 tanky Abrams, 25 bojovými vozidly pěchoty Bradley a 70 dalšími vozidly avizovalo litevské ministerstvo obrany minulý měsíc. Američané odejdou na jaře 2020, po vojenském cvičení zaměřeném na obranu jediné pozemní trasy mezi Pobaltím a zbytkem NATO.

Američtí vojáci se tak vracejí do Pobaltí, kde už působili po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Americký prapor se stane součástí v oblasti působících sil NATO. Současně má jednotka představovat ujištění Washingtonu pobaltským spojencům, že americký prezident Donald Trump na východní křídlo aliance nezapomíná i přes nedávné škrty Pentagonu v obranných projektech v Evropě.

Spojené státy v Evropě investovaly do odražení případné ruské agrese, do výcviku, modernizace vojenských základen a skladů s vybavením. Trump ale také žádá spojence v NATO, aby sami více přispívali na svou obranu.

Na tom, že do deseti let dostanou své výdaje na obranu k hranici dvou procent hrubého domácího produktu, se alianční státy dohodly v souvislosti s děním na Ukrajině už v roce 2014, mnohé země ale zatím ve svých plánech zaostávají.

Moskva tvrdí, že nemá v úmyslu napadnout Pobaltí či Polsko a obviňuje NATO z destabilizace Evropy tím, že se alianční jednotky přiblížily k ruským hranicím.

V Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku od ruské anexe Krymu rotují jednotky aliančních zemí, včetně vojáků z Británie, Kanady, Francie, Německa i dalších zemí, včetně Česka. Po ruské anexi Krymu byla v každé pobaltské zemi rozmístěna rota amerických vojáků, a to až do podzimu 2017, kdy je v Estonsku, Litvě a Lotyšsku vystřídaly mnohonárodní prapory "posílené předsunuté přítomnosti" NATO, do nichž přispívá i česká armáda.

Česká republika do Litvy původně vyslala mechanizovanou rotu. V zemi se vystřídalo během roku ve dvou rotacích přes 450 českých vojáků. Od začátku srpna je v Pobaltí nahradila méně početná jednotka specialistů průzkumu a elektronického boje.

Čeští piloti také nyní se stíhačkami Jas-39 Gripen pomáhají s ochranou vzdušného prostoru trojice pobaltských zemí.

Litvu a Polsko od sebe částečně odděluje ruská enkláva u Kaliningradu, kde Moskva rozmístila sofistikované rakety Iskander, které mohou být vyzbrojeny jadernými hlavicemi.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy