Státy EU potrestaly za vojenský puč v Barmě 11 lidí, řekl Borrell

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes schválili sankce proti 11 lidem odpovědným za únorový vojenský převrat v Barmě. Mezi desítkou potrestaných armádních velitelů je i vůdce vojenského režimu Min Aun Hlain. Unie uplatňuje vůči Barmě zákaz vývozu zbraní a sankce za porušování lidských práv, dnešní postihy jsou však první zásadní reakcí na únorové svržení civilní vlády.

Josep Borrell
doporučujeme

Barmská armáda 1. února svrhla vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Podle nezávislých médií a nevládních organizací od té doby při protestech zemřelo přes 220 lidí.

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se sankce týkají "11 lidí podílejících se na převratu a násilnostech vůči demonstrantům". Je mezi nimi generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Na seznamu figuruje také jeho zástupce Sou Win či šéf barmské volební komise, který má podle EU na svědomí anulování výsledků demokratických voleb. Potrestáni budou zakázem vstupu do EU a zmrazením majetku na jejím území.

Ministři se na přípravě sankcí shodli už před měsícem, kdy rovněž vyzvali k ukončení násilností a obnově civilní vlády. Vojenský režim však odmítá jakékoli ústupky a v zemi stále pokračují protesty, při nichž bezpečnostní složky střílejí do demonstrantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama